Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Morawiecki nie dołożył na „schetynówki”

Główne zdjęcie
Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski (fot. PUW Białystok)

Przeznaczone przez rząd dodatkowe niemal 30 milionów złotych na wsparcie gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, nie będą przeznaczone na realizację tzw. „scheytnówek”, czyli realizowanego od wielu lat rządowego programu „rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”, ale na zupełnie nowy „Rządowy Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej”. To oznacza, że samorządowcy będą musieli na nowo składać wnioski o dofinansowanie inwestycji.

We wtorek informowaliśmy, że  premier Mateusz Morawiecki poinformował o zwiększeniu środków przekazanych do województw na wsparcie gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.  Jak mówił premier rząd przeznaczy łącznie na te cele 1,3 mld, to jest o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie. Do województwa podlaskiego z tej puli trafić ma dodatkowe 29 mln 660 tys. zł. Sądziliśmy, że pieniądze zostaną dołożone do realizowanego przez wojewodę  programu „rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”, do którego wnioski o dofinansowanie inwestycji samorządowcy składali jesienią ubiegłego roku. Tylko w województwie podlaskim złożono niemal 100 wniosków na łączną kwotę dofinansowania przekraczającą 125 mln zł, przy czym na początku grudnia 2017 roku rząd zdecydował o ścięciu środków dla województwa podlaskiego z 62 mln zł do niespełna 47,5 mln zł. Dlatego na opublikowanej pod koniec grudnia przez wojewodę podlaskiego liście wniosków wybranych do dofinansowania mogło znaleźć się jedynie 39 pozycji. 
Dorzucenie 30 mln zł do tej puli mogło sprawić, że do realizacji weszłoby kilkadziesiąt kolejnych wniosków. W środę podczas konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informował o przyznaniu przez rząd dodatkowych 29,7 mln zł na drogi lokalne w województwie podlaskim, ale zaznaczał, że te środki są na realizacje zupełnie innego „Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.” O dofinansowanie w ramach tego programu, podobnie jak w przypadku „schetynówek”, będą mogły starać się gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz powiaty. Różnica jest taką, że dotacja na realizację projektu może wynieś do 80% kosztów danej inwestycji, podczas gdy w „schetynówkach” dofinansowanie wynosi 50%.  W najbliższym czasie ma być opublikowany regulamin konkursu w którym samorządowcy, chcący skorzystać z tych środków,  będą musieli składać nowe wnioski o dofinansowanie. Termin upłynie 15 kwietnia. Jednym z istotnych warunków, które samorządy będą musiały spełnić, jest to, by inwestycja mogła być zakończona i rozliczona do końca 2018 roku.
- Cieszymy się, że są takie pieniądze, dzięki którym będziemy wspierać gminy i powiaty. W sposób bezprecedensowy wzmocni to ich działalność. Chcemy przez ten program zwrócić uwagę na trzy elementy: dostępności komunikacyjnej, powiązania tych obszarów do głównych dróg oraz zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego - powiedział w środę na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę