Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Będzie więcej „schetynówek”. Także w Łomży i regionie?

Główne zdjęcie
Wojewoda Bohdan Paszkowski podczas otwarcia ul. Wiosennej w Łomży, która powstała jako "schetynówka" w 2016 roku.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o zwiększeniu środków przekazanych do województw na wsparcie gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. W przypadku województwa podlaskiego to dodatkowe niemal 30 milionów złotych. To oznacza, że zbudowane w ramach „schetynówek” nowe drogi będą mogły powstać także m.in. w Łomży, Kupiskach Starych i od Kalinowa do Drozdowa.

O dofinansowanie przebudowy dróg lokalnych na ten rok gminy i powiaty w województwa podlaskiego złożyły w sumie niemal 100 wniosków na łączną kwotę dofinansowania przekraczającą 125 mln zł. Niestety na początku grudnia 2017 roku rząd zdecydował, że do podziału na województwo podlaskie będzie niespełna 47,5 mln zł, a nie jak pierwotnie planowano ponad 62 mln zł. Dlatego na opublikowanej pod koniec grudnia przez wojewodę podlaskiego liście wniosków wybranych do dofinansowania mogło znaleźć się tylko 39 pozycji. Były to 29 wnioski na drogi gminne i 10 na drogi powiatowe. Wśród wybrańców były gminy Nowogród, Jedwabne i Śniadowo, ale bez dotacji znalazły się m.in. miasto Łomża, gmina Łomża i powiat łomżyński (zobacz: „Schetynówki” przycięte)

Teraz to ma się zmienić. Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o zwiększeniu przez rząd kwoty na te cele o 500 mln zł w skali kraju. Do województwa podlaskiego trafić ma dodatkowe 29 mln 660 tys. zł. To oznacza, że zamian 47,5 mln zł do wydania na „schetynówki” w tym roku w województwie podlaskim będzie ponad 77 mln zł i kolejne z listy wnioski powinny zostać objęte dofinansowaniem.  Miasto Łomża wnioskowało na ten rok o ponad 1 mln zł dofinansowania do rozbudowy drogi gminnej nr 101175B.  Samorząd gminy Łomża chciał niemal 3 mln zł dofinansowania do trzeciego etapu przebudowy ulicy Armii Krajowej w Starych Kupiskach.  Powiat Łomżyński zabiegał o 1,25 mln zł dotacji na przebudowę ok. 2 km drogi powiatowej Kalinowo – Drozdowo. 
- Budowa i remont dróg lokalnych to niezwykle ważny aspekt całego naszego rozwoju gospodarczego i dzięki odpowiednim połączeniom komunikacyjnym możliwe będzie m.in. tworzenie nowych centrów dystrybucyjnych i zakładów produkcyjnych – stwierdził premier Morawiec. 
Jego zdaniem zwiększenie wydatków na ten cel do rekordowo wysokiej kwoty 1,3 mld pozwoli na bardziej dynamiczny rozwój gospodarki w poszczególnych województwach. Szef rządu dodał, że drogi lokalne wymagają remontów, odbudowy, ale także nowych inwestycji w gminach i powiatach, które do tej pory były zaniedbywane.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę