Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Dzień Kobiet w Dniu Mężczyzny ze Zbigniewem Zamachowskim

Zbigniew Zamachowski, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, zaśpiewał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Był to muzyczny prezent dla pań z okazji obchodzonego dwa dni wcześniej ich święta, ale również męska część publiczności miała powody do satysfakcji, bo koncert był znakomity. Część wykonanych przez artystów piosenek miała w Łomży premierę w orkiestrowej aranżacji, do czego przyczynili się również tutejsi muzycy, a wśród oklaskujących ich i obdarowanych kwiatami pań była też Monika Zamachowska, żona solisty i znana dziennikarka telewizyjna.

Łomżyńscy filharmonicy przyzwyczaili już publiczność do tego, że obok koncertów z typowo klasycznym repertuarem proponują też takie o bardziej rozrywkowym charakterze, np. z okazji sylwestra czy karnawału, a ich gwiazdami są artyści znani i lubiani, przy tym zaś niekoniecznie kojarzeni z muzyką poważną. Tym razem Jan Miłosz Zarzycki zaprosił więc do Łomży wybitnego aktora Zbigniewa Zamachowskiego, goszczącego tu po raz pierwszy w roli wokalisty. Niewiele osób pamięta o tym, że muzyka była jego pierwszym życiowym wyborem, co zaowocowało II nagrodą w koncercie debiutów festiwalu opolskiego w roku 1980, w dodatku za autorską piosenkę.
– Jako młody człowiek miałem taki pomysł na życie, że będę śpiewał piosenki – mówi Zbigniew Zamachowski. – Wiedziałem, że kariery jako pianista raczej nie zrobię, chociaż skończyłem szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Los jednak spłatał mi figla, bo kiedy wydawało mi się, że zaczyna się już ta moja kariera muzyczna dostałem rolę w filmie „Wielka majówka”. To całkowicie zmieniło moje życie, bo po tym filmie z powodzeniem zdałem do szkoły filmowej i zostałem aktorem – co nie znaczy, że przestałem śpiewać, a muzyka nie oddaliła się od mojego życia!
Potwierdził to również sobotni koncert z łomżyńską orkiestrą, prowadzoną przez białoruskiego dyrygenta Władimira Bormotowa, goszczącego nad Narwią już po raz szósty. Zbigniew Zamachowski zastosował bowiem w praktyce maksymę reżysera Alfreda Hitchcocka, że zaczynać trzeba od trzęsienia ziemi, a później napięcie może już tylko narastać, śpiewając „Bo we mnie jest seks”. Wracał jeszcze do piosenek z Kabaretu Starszych Panów wielokrotnie, szczególnie tych wykonywanych kiedyś przez niezrównanego Wiesława Michnikowskiego („Już kąpiesz się nie dla mnie”). Wykonał też  „Passacaglię na odejście”, gdzie sam napisał muzykę do tekstu Jeremiego Przybory, śpiewał też piosenki  Jaromira Nohavicy, Bułata Okudżawy, Agnieszki Osieckiej („Piosenka o Zielińskiej” Skaldów) oraz na finał „Kobiety jak te kwiaty” Piotra Bukartyka.
– Przy dobieraniu utworów przyświecała nam idea miłości – zauważa Zbigniew Zamachowski. – Próbujemy z lekkim poślizgiem uczcić Dzień Kobiet, więc temat uczuć i relacji damsko-męskich był najwłaściwszy, a w programie znalazły się takie właśnie piosenki. Kluczem jest tu dla mnie tekst. Dbam o to, żeby nie były to błahe piosenki, żeby o czymś mówiły – dlatego śpiewam teksty Przybory, Nohavicy, Bukartyka, Okudżawy i kilku innych, wyśmienitych autorów.
„Passacaglia na odejście” oraz kilka innych utworów miały w Łomży swą koncertową premierę w orkiestrowej aranżacji. – Zwykle gramy ten recital we dwóch – mówi Zbigniew Zamachowski. – Decydują tu względy ekonomiczne, bo nie zawsze dom kultury czy teatr stać na opłacenie orkiestry. Tutaj jest fantastycznie, bo te piosenki w orkiestrowych aranżacjach zupełnie inaczej brzmią, a w dodatku kilka z tych utworów po raz pierwszy zabrzmiało z orkiestrą. Specjalnie na potrzeby tego koncertu zostały napisane przez Romka Hudaszka, mojego pianistę oraz naprawdę świetnego muzyka tutejszej filharmonii (Bogdana Szczepańskiego – red.) aranżacje. Jest to więc dla mnie pewien oddech, odmiana od tego, co robię na co dzień.
Poza kontrabasistą Bogdanem Szczepańskim na polu aranżacji wykazali się też kolejni łomżyńscy muzycy: waltornista Mateusz Goc i flecista Jacek Krupa, wykorzystano też aranże Filipa Jaślara, lidera Grupy MoCarta. Pianista Roman Hudaszek nie tylko akompaniował soliście w jego utworach, ale też kilkakrotnie wspierał go wokalnie, sam Zbigniew Zamachowski też grał na kilku instrumentach. Z kolei w utworach instrumentalnych za instrumentem klawiszowym zasiadała Tatiana Baranowska, zaś filharmonicy popisowo zagrali choćby Salut d'Amour op. 12 Edwarda Elgara, Serenade espagnole Georgesa Bizeta czy słynnego walca z II Suity jazzowej Dymitra Szostakowicza. Bis był tylko jeden, a okazał się nim również utwór o tematyce miłosnej, ale nieco przewrotny – „Baranek” Stanisława Staszewskiego, znany z wersji zespołu Kult jego syna Kazika.
Publiczność opuszczała więc Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w pełni usatysfakcjonowana; również bohater wieczoru był zadowolony z koncertu, jego odbioru przez słuchaczy i współpracy z łomżyńską orkiestrą, deklarując, że jeszcze chętnie w Łomży wystąpi.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Zbigniew Zamachowski wręcza kwiaty żonie Monice
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę