Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Stary dworzec sprzedany, na nowy brakuje pieniędzy

Główne zdjęcie
sprzedany dworzec autobusowy w Łomży

W grudniu za blisko 5 mln zł (netto) władze miasta sprzedały blisko hektarową działkę z dworcem autobusowy u zbiegu Alei Legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Plan był taki, że za te pieniądze zostanie zbudowany mniejszy, ale bardziej funkcjonalny dworzec, od strony ul. Dworcowej zajmując obecny wjazd na sprzedany dworzec i zielony skwer oddzielający go od wiaty targowej. W piątek w ratuszu otwarto oferty od firm zainteresowanych zleceniem. Okazało się, że na budowę nowego dworca potrzeba co najmniej 12,6 mln zł, a na planowany w pobliżu parking jeszcze ponad 1,2 mln zł. Tymczasem władze miasta poinformowały, że do wydania na wszystko przeznaczają 4,5 mln zł.

Nowy dworzec – nazywany centrum przesiadkowo–komunikacyjnym – miałby powstać na terenie o powierzchni około 3 tysięcy metrów kwadratowych, choć sam budynek dworcowy ma mieć powierzchnię 315 m.kw. Miała być w nim poczekalnia, toalety, punkt obsługi klienta, pomieszczenia biurowe i administracyjne, a sam budynek zadaszeniem miał zostać połączony z 6 peronami. 
W grudniu, aby pozyskać pieniądze na realizację nowego dworca sprzedano niemal hektarową działkę na której znajduje się obecny dworzec. Do licytacji zgłosiło się pięciu potencjalnych kupców, a cenę wywoławczą podbijano aż 9 razy do kwoty 4 miliony 852 tysiące złotych netto. Wówczas władze miasta cieszyły się, że do kasy miasta wpłynie o ok. 450 tys. zł więcej niż oczekiwano. Teraz okazuje się, że to i tak dużo za mało, aby w Łomży zbudować nowy, mniejszy dworzec autobusowy. Na ogłoszony w lutym przetarg wpłynęły trzy oferty, przy czym jedna dotyczyła tylko budowy parkingu na terenach po lewej stroni od ul. Dworcowej – naprzeciwko wiaty hali targowej. 
O zlecenie na budowę dworca zabiegają dwie firmy. Jedna prace wyceniła na 12 mln 651 tys. 438 zł i 17 gr, a druga na 14 mln 328 tys. 270 zł. To ponad trzy razy więcej niż chciały za prace zapłacić władze miasta. Miejscy urzędnicy poinformowali, że na to zadanie mają 4 mln zł. 
Podobnie wysokie ceny dotyczą budowy parkingu  na ponad 130 samochodów wraz z drogami dojazdowymi. Najtańsza z trzech ofert opiewa na 1 mln 225 tys. 547 zł i 40 gr, kolejna na 1 mln 745 tys,. 370 zł, a najdroższa na 1 mln 844 tys. 111 zł i 83 gr. Na to zadanie miejscy urzędnicy chcieli wydać tylko 500 tys. zł. 

Budowa parkingu miała być zakończona do 2 lipca, bo do tego miesiąca nowy właściciel dworca zgodził się aby był on jeszcze wykorzystywany jako dworzec autobusowy. Później miał być uruchomiony dworzec tymczasowy na zbudowanym parkingu, a nowy budynek dworca autobusowego w Łomży miałby ukończony do końca października tego roku.

Wobec tak wielkich różnic w cenie pomiędzy oczekiwaną przez władze miasta, a zaproponowaną przez oferentów, wydaje się, że nie ma innego wyjścia niż unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego.

Foto: sprzedany dworzec autobusowy w Łomży
Foto: projekt nowego dworca autobusowego w Łomży
Foto: projekt nowego dworca autobusowego w Łomży
Foto: Lokalizacja nowego dworca autobusowego przy ul. Dworcowej
Foto: Planowany parkin vis a vis wiaty hali targowej - wzdłuż torowiska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę