Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Jaki rodzaj połączenia z Internetem wybrać?

Rynek usług internetowych jest jedną z najprężniej rozwijających się branż na świecie. Powszechne zapotrzebowanie na Internet sprawiło, że usługodawcy wciąż rozbudowują infrastrukturę techniczną i dostosowują swoją ofertę, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów. Obecnie istnieje kilka możliwości uzyskania dostępu do łącza internetowego. Sprawdź dostawców usług internetowych w swojej okolicy i wybierz sposób połączenia z siecią dostosowany do twoich indywidualnych wymagań!

Rodzaje dostępu do Internetu

W zależności od infrastruktury na danym terenie istnieją różne możliwości dostępu do Internetu. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy dużych aglomeracji - zwykle mają oni możliwość wyboru między różnymi rodzajami dostępu do sieci. Na obszarach położonych z dala od dużych aglomeracji miejskich oferta może być niestety ograniczona.

Operator kablowy

Zaletą łączy udostępnianych przez tego typu operatorów jest duża prędkość transmisji danych. Najwięksi operatorzy kablowi w Polsce oferują łącza o przepustowości nawet do 400 Mb/s. Wadą tego rozwiązania jest natomiast ograniczona dostępność. Takie rozwiązanie zwykle dostępne są jedynie na terenach dużych miast wyposażonych w infrastrukturę kablową lub światłowodową.

Operator lokalny/osiedlowy

Łącze internetowe może być udostępniane przez lokalnego dostawcę. W przypadku małych terenów, które nie mają szans na zainteresowanie większych operatorów, mieszkańcy sami podejmują inicjatywę podłączenia danej społeczności do Internetu. Polega to na wydzierżawieniu łącza o odpowiedniej przepustowości od operatora telekomunikacyjnego i podzieleniu go w sieci LAN. Takie rozwiązania mogą niestety rzutować na wydajność łącza internetowego. W przypadku większych sieci osiedlowych często jest możliwość skorzystania z usług lokalnych dostawców Internetu i jest to rozwiązanie dużo bardziej korzystne.

Satelita

Zaletą dostępu do Internetu satelitarnego jest niewątpliwie jego zasięg. Można z niego korzystać w mieście i na terenach położonych daleko od miejsc zurbanizowanych. W przypadku tego rozwiązania trzeba się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami. Podstawowym problemem może być opóźnienie sygnału, ale też widoczność między anteną, a satelitą. Dodatkowo transmisja może być zakłócana przez budynki, drzewa a nawet deszcz. Kolejnym ograniczeniem może być cena miesięcznego dostępu oraz koszty zakupu odpowiedniego sprzętu.

DSL/ADSL/VDSL

Technologia DSL jest oferowana obecnie przez kilku operatorów. Fizycznie firmy te dostarczają swoje usługi, korzystając z infrastruktury Orange, a wcześniej Telekomunikacji Polskiej, będącej prekursorem tego typu łączy w Polsce. Do zalet DSL należy powszechność dostępu, szybkość połączeń oraz konkurencyjne ceny, jednak minusem jest konieczność korzystania z łącza kablowego.

Łącze LTE

Połączenie internetowe w technologii bezprzewodowej jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy infrastruktura kablowa czy telefoniczna nie istnieje lub gdy po prostu nie chcemy z niej korzystać. Łącza LTE oferują obecnie wszyscy operatorzy komórkowi. Zaletą tego rozwiązania jest jego mobilność oraz możliwości korzystania z Internetu na różnych urządzeniach w domu dzięki modemowi LTE. Technologia LTE to również szybki przesył danych, o limicie wyznaczonym przez konkretną usługę. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Folx - nowego gracza na rynku usług telefonii komórkowej. Jest to pierwszy na rynku operator udostępniający swoje usługi w aplikacji. Oferuje swoim klientom aż 20 GB Internetu. Dużym udogodnieniem jest również brak zobowiązań czasowych oraz dostęp do wszystkich usług operatora na zasadzie subskrypcji. Jest to oferta dla osób ceniących sobie elastyczność umów i dostęp do produktów z oferty bez potrzeby odwiedzania salonu firmowego.

Decydując się na podpisanie umowy z dostawcą usług internetowych warto zapoznać się z ofertą operatorów dostępnych w naszej okolicy. W wielu miejscach naszego kraju nowoczesne technologie umożliwiają wybór łącza internetowego dopasowanego do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Ważną rolę odgrywa nie tylko cena ale też wydajność łącza, która decyduje o komforcie korzystania z Internetu.

tekst partnerski

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę