Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Mało chętnych na urzędników wyborczych

- Wielkiego zainteresowania nie ma. Na wczoraj mieliśmy cztery zgłoszenia od kandydatów na nowych urzędników wyborczych – mówi Jerzy Antoni Dołęgowski dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. W całym regionie takich urzędników ma być 83. W każdej gminie co najmniej dwóch, a w miastach więcej – np. w Łomży aż 5. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w przyszłą środę 14 marca.

Gminni urzędnicy wyborczy będą tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich zadań należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. W skali kraju takich urzędników wyborczych ma być ponad 7,5 tys. i wszyscy powinni zostać powołani do końca kwietnia. Tyle tylko, że póki co  nie ma chętnych. W skali kraju do poniedziałku zgłoszonych było tylko około 70 kandydatów. W  Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, która obsługuje Łomżę i powiaty łomżyński, kolneński, grajewski, wysokomazowiecki i zambrowski, gdzie w sumie urzędników wyborczych ma być 83, na razie jest tylko 4 chętnych.
- To osoby, które dotychczas nie były urzędnikami wyborczymi w gminach -  Jerzy Dołęgowski, dyrektor delegatury.  - Liczyliśmy na większe zainteresowanie. Może bliże końca terminu będzie więcej zgłoszeń - dodaje. 

Zgodnie ze znowelizowanymi niedawno przepisami Kodeksu wyborczego urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka. I to wydaje się najważniejszym ograniczeniem, choć do tego dochodzi także wymóg wykształcenia wyższego i obowiązek być pracownikiem administracji rządowej lub samorządowej, albo jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych. Póki co nie są znane szczegóły dotyczące ogólnie mówiąc warunków pracy. Podawana jest jedynie ogólna kwotą jaką urzędnik wyborczy będzie mógł „dorobić”. To 4 473,55 zł brutto miesięcznie, przy czym ma być ono proporcjonalne do czasu realizacji zadań urzędnika wyborczego. Podziału zadań pomiędzy urzędników wyborczych w danej gminie dokonywał będzie komisarz wyborczy. Generalnie przeliczając kwotę na urzędnika wyborczego wychodzi dniówka na poziomie 122 zł na rękę. 

Kandydaci na urzędnika wyborczego w gminach wchodzących w obszar działania Komisarza Wyborczego w Łomży i tutejszej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, czyli miasta Łomża i gmin powiatów łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zgłoszenia mogą składać w siedzibie delegatury KBW przy ul. Nowej 2 w Łomży (pokój 213 w godz. 7.30 – 15.30). Termin w którym można się zgłaszać upływa 14 marca.

Więcej informacji o naborze urzędników wyborczych i formularz zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę