Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Komisarz wyborczy z Łomży szkoli 700 kandydatów z Polski

Główne zdjęcie
Jan Leszczewski, sędzia SO i Komisarz Wyborczy w Łomży

Sędzia Jan Leszczewski, wiceprezes Sądu Okręgowego i komisarz wyborczy z Łomży, poprowadził ogólnopolskie wykłady i był w komisji egzaminacyjnej w Warszawie dla kandydatów na komisarzy wyborczych. Na razie jest ich 50 w całym kraju, lecz według zmienionej ustawy Kodeks Wyborczy ma być aż 100. - Do egzaminów przystąpiło ponad 400 kandydatów spośród około 700 uczestników zajęć w UKSW – uchyla rąbka tajemnicy sędzia Leszczewski. - Kandydaci udzielali odpowiedzi na 30 pytań testu wielokrotnego wyboru, od historii wyborów powszechnych po szczegóły wyborów samorządowych jesienią 2018. Byli tacy, co uzyskali 30 punktów, i tacy, co nie zdobyli ani jednego.

- Nie spytałem przez skromność, dlaczego przewodniczący komisji prof. Jan Majchrowski właśnie mnie zaprosił spośród 50 komisarzy wyborczych w Polsce do prowadzenia wykładów i zasiadania w komisji egzaminacyjnej – uśmiecha się skromnie sędzia Jan Leszczewski, który sam komisarzem wyborczym został mianowany od sierpnia 2013 r. To odpowiedzialne zajęcie, ponieważ komisarze mają w obowiązku reprezentować Państwową Komisję Wyborcza w terenie podczas wyborów do Sejmu, Senatu, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego i w wyborach samorządowych do rad: gmin, powiatów, miast, sejmiku wojewódzkiego, na wójtów, burmistrzów i prezydentów. - Jestem w tej chwili komisarzem wyborczym, ale nie wiem, czy będę – tłumaczy. - To na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, który wskaże 100 kandydatów, wybierze nowych komisarzy przewodniczący PKW. Do tej pory komisarzami mogli być tylko sędziowie. Zgodnie ze zmianami w ustawie Kodeks Wyborczy, komisarzem może być każdy, kto uzyskał wykształcenie prawnicze.

Zmiany obowiązują od miesiąca. Członkowie komisji przygotowującej do egzaminu kandydatów na komisarzy nie dostali upoważnienia, aby szczegółowo przedstawiać treści i wyniki egzaminu na komisarza wyborczego w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty przy ul. Bobrowieckiej. Na egzaminie kandydaci mieli do wyboru po 4 odpowiedzi: czasami żadna nie była prawidłowa, czasem wszystkie były prawdziwe albo jedna, dwie lub trzy. Nie było kryterium, czy kandydaci zdali, czy nie, tylko podliczenie punktów i przekazanie protokołu do ministerstwa.
Egzamin odbył się tydzień po całodniowych szkoleniach w auli Roberta Schumanna Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie jednym z prelegentów był Jan Leszczewski. Zorganizowane przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego szkolenia były warunkiem, aby przystąpić do egzaminu. Z wykładami wystąpili: prof. dr hab. Mirosław Granat, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w st. spoczynku, dr hab. Jan Majchrowski, dr hab. Jarosław Szymanek i dr Marcin Olszówka. Wśród tematów były: historia wyborów, umocowanie w Konstytucji i nowe rozwiązania prawne i organizacyjne, techniczne aspekty głosowania oraz zasady weryfikacji ważności wyborów.      
Sędzia Jan Leszczewski (lat 59) od 12. lutego 2018 wykonuje funkcje prezesa Sądu Okręgowego w Łomży. Może tak być maksymalnie nawet do 6 miesięcy, czyli do czasu powołania nowego prezesa. Jest absolwentem wydziału administracji (1983) i wydziału prawa (1985) filii UW w Białymstoku (obecnie UwB), podyplomowego studium prawa europejskiego PAN i prawa gospodarczego UW. Po studiach pracował w Prokuraturze Rejonowej, w latach 1990 – 95 był prokuratorem rejonowym, potem w Sądzie Rejonowym w Łomży, a od 2005 w Sądzie Okręgowym. Jako komisarz wyborczy musi zachować apolityczność, nie należeć do partii i dopilnować, aby wybory przebiegały zgodnie z Kodeksem Wyborczym, były uczciwe, transparentne i miały prawny przebieg i prawdziwy wynik. Do 1. kwietnia 2018 minister rozstrzygnie, czy pozostanie nadal komisarzem wyborczym w Łomży. Wówczas komisarz Jan Leszczewski zajmie się przygotowaniami wyborów samorządowych, także w Łomży, które w tym roku zostaną wyznaczone na koniec października albo początek listopada.  

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę