Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Żołnierze łomżyńskiego batalionu OT spoKREWnieni służbą

- Dzisiaj chcę przysłużyć się ludziom, oddając społeczny dług, jaki zaciągam jako uczeń i student PWSIiP – mówi 24-letni Michał Gradkowski z Łomży, który włączył się do ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą” z żołnierzami łomżyńskiego batalionu obrony terytorialnej. Szeregowy oddał 450 mililitrów, czyli niecałe pół litra swojej krwi po raz pierwszy, ale są wśród krwiodawców w mundurach i tacy, jak 38-letni Rafał Chludziński z Janowa w gminie Kolno, który od zasadniczej służby wojskowej ofiarował aż 35 litrów krwi, ratującej zdrowie i życie Polakom podczas operacji. Dzisiaj 51 terytorialsów oddało w Łomży prawie 23 litry krwi.

Ogólnopolska akcja „SpoKREWnieni służbą” nieprzypadkowo rozpoczyna się 1. marca: MSWiA oraz MON chcą w ten sposób oddać hołd ofiarom i poległym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chodzi o cześć dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego, przeciwnych wprowadzonej po II wojnie światowej dominacji władzy Związku Radzieckiego w Polsce Ludowej. - 1. marca w historii podlaskiej brygady OT jest podwójnie ważny: rok temu na placu Piłsudskiego dowódca płk Sławomir Kocanowski odebrał z rąk ministra obrony narodowej akt nadania brygadzie tradycji AK, AKO i WiN – wyjaśnia por. Łukasz Wilczewski. - Łomżyński batalion jako pierwszy zwartą grupą oddawał krew. Dzisiejsza inauguracja akcji „SpoKREWnieni służbą” przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku zgromadził kilkuosobowe delegacje. Akcję kontynuujemy w marcu.

„Krwiodawstwo to przysługa społeczeństwu”
Łomżyńscy terytorialsi oddali wcześniej cenną krew z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11. listopada 2017 na strzelnicy Fortu III w Piątnicy. Wówczas 73 żołnierzy batalionu oddało prawie 33 litry daru życia. Szeregowy Katarzyna Borkowska (lat 27), rolniczka i strażaczka OSP z Drozdowa, chce oddać krew i osocze. Przed akcją spoKREWnionych służb zgłosiła się jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a przed południem zgłosiła się do stacji krwiodawstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie rejestrował ją na liście chętnych 36-letni plutonowy Michał Frąckiewicz. Zdecydował się pierwszy raz oddać krew i nie zemdleć, jak jego młodszy kolega, odniesiony przez kolegów  do lekarz dyżurnej Barbary Jakimiuk. Ocucony chłopak po odzyskaniu przytomności nie tracił rezonu i chęci do donacji. Nad porządkiem i udanym biegiem akcji czuwał porucznik Mariusz Sakowski (lat 30), dowódca 1. kompanii 13. batalionu lekkiej piechoty OT. Dla niego krwiodawstwo nie nowina – ma na koncie 21 litrów krwi od serca. Podobnie doświadczonym jest szeregowy Damian Walczyk, 26-latek z Łomży, oddający krew od 2010 roku i traktujący służbę bliźniemu szeroko – jako pracę w harcerstwie i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Dla mnie donacje co dwa, trzy miesiące to oddawanie przysługi naszemu społeczeństwu, a ponieważ od kilku lat interesuję się militariami, to wstąpiłem do OT – tłumaczy swoją obecność wśród dziesiątków mundurowych, pijących kawę, żartujących, przeglądających wydawnictwa historyczne od odzyskania Niepodległości przez walkę przeciw bolszewikom, w podziemiu okupacyjnym i okresie powojennym. - W razie potrzeby, ataku na granice Ojczyzny, my musimy być również gotowi do jak najszybszej mobilizacji, do 48 godzin – opowiada student Michał. - Po 16 dniach szkoleniach i na zjazdach weekendowych staliśmy się grupą zżytą, a to dodatkowy atut na wypadek klęski żywiołowej, powodzi czy pożaru. Krew to nie jedyna inicjatywa jednocząca: prowadzimy zbiórkę na chore dziecko jednego z naszych żołnierzy.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto: Sylwester Camlet
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Plutonowy Michał Frąckiewicz wpisuje żołnierzy OT na listę krwiodawców
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Damian Walczyk
Foto: Damian Walczyk
Foto:
Foto:
Foto: Michał Gradkowski w gabinecie do badania krwi
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Rafał Chludziński
Foto: Por. Mariusz Sakowski
Foto: Katarzyna Borkowska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę