Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni...

Kilkadziesiąt osób, delegacje władz samorządowych, wojska, harcerzy i szkół w czwartkowe południe złożył kwiaty przed pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956, znajdującym się na placu przy Szosie Zambrowskiej pomiędzy budynkami filharmonii i teatru. Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto państwowe obchodzone od 2011 roku. Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, to "bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Szacuje się, że łącznie liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych działających po II wojnie światowej w Polsce wynosiła od 120 do nawet 180 tysięcy osób. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął 21 października 1963 roku w zorganizowanej na niego obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami na terenie województwa lubelskiego.
Do tej daty nawiązuje organizowany od 6 lat w Polsce bieg Wilczym Tropem, którego uczestnicy do pokonania mają dystans o długości 1963 metrów. Od kilku lat bieg Wilczym Tropem organizowany jest także w Piątnicy. W tym roku odbędzie się w najbliższą niedzielę 4 marca o godz. 13.00 na terenie fortu nr 3 przy strzelnicy. 

Dziś do godz. 16.00 w Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło w Łomży, można zapoznać się z biogramami żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz obejrzeć filmy o tej tematyce. Przedsięwzięcie w ramach akcji „Namioty Wyklętych”, organizuje stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. 
O godz. 18. w Katedrze sprawowana będzie Msza święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po niej ONR organizuje V Łomżyński Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przejdzie sprzed Katedry przed pomniki żołnierzy AK i NSZ przy Szkole Muzycznej.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę