Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

E-wnioski - wyzwanie w rolnictwie

Główne zdjęcie
Przemawia Wiesław Grzymała, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży

- Dla nas i dla rolników to duże wyzwanie. Możliwość składania wniosków o dopłaty w formie elektronicznej była od kilku lat, ale w kampanii za 2017 rok, w formie elektronicznej złożono mnie więcej niż 1% wniosków, a teraz wszystkie wnioski mają być tak składane – mówił Wiesław Grzymała, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. Nowe zasady składania przez rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów to najważniejszy punkt Powiatowego Forum Rolniczego zorganizowanego w ramach Akademii Samorządowych pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.

Forum odbyło się w poniedziałek w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa – ARiMR, KRUS, inspekcji weterynaryjnej i ODR-u. Był także wicewojewoda podlaski Jan Zabielski i poseł Lech Kołakowski.
- Polskie rolnictwo jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się dziś rolnictwem w Europie – mówił Kołakowski.
To, jak podkreślał przede wszystkim zasługa samych polskich rolników, którzy nie boją się wyzwań i ciężkiej pracy. 
Teraz przed rolnikami pojawia się kolejne wyzwanie. Od tego roku wnioski o dopłaty bezpośrednie do gruntów muszą być składane w formie elektronicznej.
- Zasada ta obowiązuje w całej Unii Europejskiej – podkreślał Wiesław Grzymała dyrektor ARiMR, który wraz z pracownikami wyjaśniał rolnikom na czym polega różnica. 
- Chlelibyśmy, żeby rolnicy sobie uświadomili, że nie należy czekać do końca tak, jak to było dotychczas, tylko jednak wcześniej udać się do swoich doradców, by ten wniosek elektroniczny można było spokojnie wyplenić i złożyć – mówi  Adam Niebrzydowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. - Wszystko co pierwsze to wymaga zaznajomienia się. Dla nas jako dla doradców trudne to nie jest, natomiast rolnik, który pierwszy raz się z tym spotyka, pewne elementy mogą być dla niego trudne i po to są te konferencje i spotkanie informacyjne, żeby zaznajomić rolników z tymi tematami i problemami – dodawał zapowiadają, że będą jeszcze organizowane spotkania szkoleniowe prowadzone przez pracowników PODR w każdej gminie. - Jeśli rolnicy sami zdecydują się wypełniać wnioski – to otrzymają pełne wsparcie ze strony PODR podobnie jak od pracowników ARiMR – zapewniał dyrektor Niebrzydowski.

Foto: Przemawia Wiesław Grzymała, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży
Foto: Adam Niebrzydowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Foto: Przemawia poseł Lech Antoni Kołakowski
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę