Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Spadek cen produktów rolnych

W styczniu znacząco spadła cena skupu mleka. W województwie podlaskim średnia cena po jakiej mleczarnie skupowały mleko od rolników wyniosła 149,5 zł/hl, czyli była o ponad 12 zł niższa niż w grudniu. GUS podał także, że zanotowany w styczniu spadek wskaźnika cen produktów rolnych w Polsce jest najniższy od 24 miesięcy.

W styczniu 2018 roku wyliczona przez GUS średnia cena skupu mleka w Polsce wyniosła 142,12 zł za 1 hl. To o 6,8% mniej niż w grudniu 2017 roku, gdy wynosiła ona 152,49 zł/hl. W województwie podlaskim spadek średniej ceny skupu mleka był jeszcze większy – o ponad 7% z 161,87 zł/hl w grudniu do 149,5 zł/hl w styczniu. To poziomy cen jaki był pięć miesięcy wcześniej – na przełomie sierpnia i września 2017 roku. Mimo to rolnicy z województwa podlaskiego nadal za wyprodukowane mleko otrzymywali najwyższą cenę w kraju. W województwach łódzkim i małopolskim średnia cena skupu leka jest zdecydowanie poniżej 130 zł/hl.

Informując o styczniowych cenach produktów rolnych w Polsce  Główny Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych - pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego - w styczniu spadł o blisko 5% w stosunku do grudnia. Jak zaznacza urząd jest to najniższy wskaźnik miesięcznych zmian cen skupu zarejestrowany od stycznia 2016 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę