Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Śmierdzące powietrze

Główne zdjęcie
Dobowe stężania zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Kolorem czerwonym zaznaczone dni w których przekroczono dobową normę

Wczoraj w Łomży ponownie zostały przekroczone dzienne normy zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Stacja monitoringu jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zlokalizowana w pobliżu komendy PSP przy ul. Gen Wł. Sikorskiego zanotowała dwukrotne przekroczenie dobowej normy zanieczyszczeni powietrza, która w Polsce wynosi 50 µg/m3. W krytycznych godzinach stężenie tego pyłu wynosiło nawet 347,0 µg/m3

Wyniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza w Łomży za ostatnie 24 godziny (źródło WIOŚ)
Wyniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza w Łomży za ostatnie 24 godziny (źródło WIOŚ)

Jakość powietrza w Łomży oficjalnie jest kontrolowana tylko w tym jednym miejscu. Pomiary WIOŚ jednoznacznie wskazują, że w okresie grzewczym wzrasta w mieście poziom zanieczyszczenia powietrza powyżej dopuszczalnych norm. WOŚP już od kilku lat informuje o przekroczonym poziomie stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5, a przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym jest kilkadziesiąt. Zanieczyszczenia te powstają m.in. wskutek palenia w piecach domowych.  Bardzo niebezpieczne jest spalanie w nich śmieci, laminatów, odpadów z płyt wiórowych czy gumy. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

Mieszkańcy też sprawdzają
W Łomży poza oficjalnym pomiarem jakości powietrza są tez pomiary dokonywane przez amatorów. Jeden z nich właśnie uruchomił serowi powietrze.lomza.pl, który podaje wyniki pomiarów jakości powietrza ze stacji zamontowane na balkonie bloku przy ulicy ul. Przykoszarowej. 
- Jest to projekt czysto hobbistyczny, nie ma on konkurować z WIOŚ, a jedynie zwiększyć zasięg aktualnych czujników i stworzyć dokładniejszy obraz zanieczyszczenia – przekazuje programista, który zbudował i zaprogramował stację. Programista chce pozostać anonimowy. Tłumaczy że stacja oficjalna WIOŚ w Łomży ze względu na swoje „trudne” położenie, daje często zawyżone wskazania, a już na pewno nie takie, którymi należy się sugerować po drugiej stronie Łomży.
Dodaje też, że w Łomży działają jeszcze dwie inne „amatorskie” stacje pomiarów jakości powietrza  systemu Airly. Jedna z nich zlokalizowana jest przy Starym Rynku, druga przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodajmy, że wszystkie zanotowały przed północą znaczy wzrost zanieczyszczenia powietrza w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę