Śmierdzące powietrze
Wczoraj w Łomży ponownie zostały przekroczone dzienne normy zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Stacja monitoringu jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zlokalizowana w pobliżu komendy PSP przy ul. Gen Wł. Sikorskiego zanotowała dwukrotne przekroczenie dobowej normy zanieczyszczeni powietrza, która w Polsce wynosi 50 µg/m3. W krytycznych godzinach stężenie tego pyłu wynosiło nawet 347,0 µg/m3
Jakość powietrza w Łomży oficjalnie jest kontrolowana tylko w tym jednym miejscu. Pomiary WIOŚ jednoznacznie wskazują, że w okresie grzewczym wzrasta w mieście poziom zanieczyszczenia powietrza powyżej dopuszczalnych norm. WOŚP już od kilku lat informuje o przekroczonym poziomie stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5, a przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym jest kilkadziesiąt. Zanieczyszczenia te powstają m.in. wskutek palenia w piecach domowych. Bardzo niebezpieczne jest spalanie w nich śmieci, laminatów, odpadów z płyt wiórowych czy gumy. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.
Mieszkańcy też sprawdzają
W Łomży poza oficjalnym pomiarem jakości powietrza są tez pomiary dokonywane przez amatorów. Jeden z nich właśnie uruchomił serowi powietrze.lomza.pl, który podaje wyniki pomiarów jakości powietrza ze stacji zamontowane na balkonie bloku przy ulicy ul. Przykoszarowej.
- Jest to projekt czysto hobbistyczny, nie ma on konkurować z WIOŚ, a jedynie zwiększyć zasięg aktualnych czujników i stworzyć dokładniejszy obraz zanieczyszczenia – przekazuje programista, który zbudował i zaprogramował stację. Programista chce pozostać anonimowy. Tłumaczy że stacja oficjalna WIOŚ w Łomży ze względu na swoje „trudne” położenie, daje często zawyżone wskazania, a już na pewno nie takie, którymi należy się sugerować po drugiej stronie Łomży.
Dodaje też, że w Łomży działają jeszcze dwie inne „amatorskie” stacje pomiarów jakości powietrza systemu Airly. Jedna z nich zlokalizowana jest przy Starym Rynku, druga przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodajmy, że wszystkie zanotowały przed północą znaczy wzrost zanieczyszczenia powietrza w Łomży.