Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Kamper – czyli wakacje na własnych warunkach

Wybrać się w podróż własnym środkiem transportu, którego nie ograniczają rozkłady jazdy, sieć torów czy kaprysy przewoźników? Do tego zabrać swój hotelowy „pokój” ze sobą? To marzenie wielu z nas. Wakacje w kamperze pomogą je spełnić.

O ile przyczepa kempingowa to „apartament na kółkach”, który doczepiany jest do samochodu i nie można z niego korzystać w drodze, kamper jest autem zintegrowanym z owym „apartamentem”. Pojazd jest na tyle duży, że posiada część sypialną, kuchenną oraz łazienkę z toaletą i kabiną prysznicową, niekiedy i mały „salon”. Niektóre wyjątkowo ekskluzywne kampery zapewniają standard niczym w kilkugwiazdkowym hotelu, ale nawet standardowy pojazd tego typu to ogromna wygoda – a przede wszystkim wolność!

Czy Polacy przesiądą się do kamperów?

Wygląda na to, że wzrost popularności kamperów w Polsce nie nastąpi zbyt prędko. Takie samochody są drogie – cena nowego auta przekracza 100 tys. zł. Znacznie taniej można kupić kampery używane, ale w tym przypadku często trzeba dodatkowo zainwestować w ich renowację. Zawsze warto zawczasu podliczyć jej koszty i dodać je do ceny proponowanej przez sprzedającego, aby sprawdzić, czy zakup się opłaca. Jak podawał w 2016 r. portal Camprest.com, w Polsce zarejestrowano ok. 100 kamperów, podczas gdy w Niemczech ich liczba wynosi 450 tys. (źródło: https://www.forbes.pl/auto/ile-kosztuje-nowy-kamper-za-duzo-polacy-kupuja-uzywane/enqhf76).

W drogę tylko z ubezpieczeniem

Każdy kierowca kampera musi wykupić ubezpieczenie OC. Wysokość składki zależy od rozmaitych czynników, takich jak dotychczasowa bezwypadkowa jazda, wielkość kampera, pojemność silnika czy przebieg auta. Czynniki te na tyle różnicują stawki OC, że mogą one wynieść zaledwie 400 zł, ale też znacznie przekroczyć 1000 zł. W pakiecie z OC warto wykupić także ubezpieczenie AC. Pamiętajmy, że im większa jest wartość samochodu, tym wyższa stawka AC. Można znaleźć firmy ubezpieczeniowe oferujące krótkoterminowe AC (np. na 30 dni), z którego można skorzystać wtedy, gdy wyjeżdżamy kamperem w podróż. Często jednak krótkoterminowe polisy zawierają wiele wykluczeń, np. nie pokrywają strat w przypadku kradzieży.

Póki co, brakuje w Polsce firm posiadających oferty ubezpieczenia samochodów kempingowych (motor home insurance), przygotowanych specjalnie pod kątem miłośników tego typu aut. W Wielkiej Brytanii do takich firm należy Motorhome Protect, proponująca bogaty pakiet ubezpieczeniowy na korzystnych warunkach. Być może wtedy, gdy i w Polsce grono wielbicieli karawaningu się powiększy, pojawi się też więcej tego typu propozycji.

tekst partnerski

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę