Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Most przez Narew w Wiźnie musi być gruntownie wyremontowany

Główne zdjęcie
W październiku 2017 roku w ekipę pracowników remontujących barierki mostu w Wiźnie wjechał samochód ciężarowy.

Zbudowany w 1962 roku most przez Narew w okolicy Wizny wymaga pilnego gruntownego remontu. Stwierdzono uszkodzenia konstrukcji mostu. Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło w programie inwestycji remont mostu w ciągu drogi krajowej nr 64 Łomża – Jeżewo. Koszt inwestycji szacowany jest wstępnie na ponad 12 milionów złotych.

Mający ponad 55 lat most w Wiźnie, zgodnie z wyliczeniami projektowymi, ma nośność 30 ton. Tyle wówczas wynosiły normy dla tego typu obiektów, ale dziś one nie spełniają już wymogów ruchu. Aktualnie po obiekcie odbywa się ruch wszystkich pojazdów dopuszczonych do ruchu publicznego w tym pojazdów ciężarowych o nacisku na jedną oś 11,5 t, co – jak twierdzą drogowcy - powoduje przyspieszoną degradację obiektu. 
- Potrzeba realizacji inwestycji wynika z uszkodzeń konstrukcji mostu rzutujących na ogólny zły stan techniczny obiektu oraz potrzeby dostosowania do wymagań aktualnie obowiązujących – napisano w uzasadnieniu wniosku o wprowadzenie remontu mostu w Wiźnie do rządowego planu inwestycji i zabezpieczenie na środków na jego wykonanie.  
Szacowany koszt inwestycji – według stawek z 2017 roku – ma wynosić 12 mln 152 tys. zł, bo most praktycznie trzeba będzie niemal w całości rozebrać i zbudować od nowa. Przewiduje się rozbiórkę tzw. „ustroju nośnego”, który dźwigary główne, oparte na nich pomosty, które umożliwiają ruch pojazdów i pieszych oraz elementy usztywniające — tzw. stężenia. Poza tym planuje się wzmocnienie podpór, wykonanie nowego ustroju z płytą pomostu wraz z poszerzeniem jej poprzez wykonanie nowych wsporników podchodnikowych. 
Drogowcy podają, że most w Wiźnie wraz z drogami dojazdowymi, które także muszą być przebudowane, ma 283 metry długości. Póki co nie wiadomo jak miałby być poprowadzony ruch w czasie prac budowlanych. Te zgodnie z planami mają być szybko przeprowadzone. W dokumencie zapisano, że planowany termin oddania inwestycji do eksploatacji to 2019 rok.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę