Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

ZUS ogranicza wydawanie papierowych druków zwolnień lekarskich – krytykują to podlascy lekarze

Tylko nieliczni lekarze w Podlaskiem wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie. To zaledwie 7 procent wszystkich zwolnień - reszta, czyli ponad 30 tysięcy miesięcznie to nadal papierowe druki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na niekonwencjonalną metodę perswazji – wprowadzono reglamentację papierowych druków. Lekarz, który nadal zamierza z nich korzystać, musi częściej niż dotychczas odwiedzać ZUS i w ten sposób zniechęcić się do papierowych zwolnień.

Od lutego jednorazowo wydajemy tylko 4 bloczki, w których jest 100 zwolnień – przyznaje regionalny rzecznik ZUS Województwa Podlaskiego Katarzyna Krupicka. Wyjaśnia, że lekarze mogą otrzymać więcej druków, ale muszą po nie ponownie przyjść. Wcześniej nie było takich ograniczeń. To zdaniem rzecznik ma skłonić lekarzy do szybszego przejścia na elektroniczną wersję dokumentów, które całkowicie zastąpią papierowe druki od pierwszego lipca.

Od lipca koniec z papierowymi zwolnieniami
Takie działania ZUS krytykują lekarze rodzinni. Jak mówi specjalista medycyny rodzinnej Joanna Szeląg z Białegostoku, lekarze chcą się przestawić na nowy system, ale nadal nie mają do tego odpowiedniego oprogramowania, bo firmy dopiero przygotowują rozwiązania.

Natomiast reglamentacja druków przez ZUS może bezpośrednio dotknąć pacjentów przychodni. Kiedy lekarzowi zabraknie druków, to będzie mógł wystawić jedynie zaświadczenie o chorobie, które nie wystarczy, by uzyskać zasiłek chorobowy – mówi Joanna Szeląg. W tej sytuacji, by uzyskać zwolnienie, pacjent będzie musiał pójść do lekarza orzecznika ZUS, który wystawi mu odpowiedni dokument. To niedopuszczalne, bo zgodnie z prawem papierowe druki są honorowane do końca czerwca – mówi lekarz.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zastąpią papierową wersje od lipca.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę