Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dzisiejszy świat jest trudnym miejscem dla wszystkich, którzy pragną podążać drogą powołania

W Kościele obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej, ale także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dzień ten został ustanowiony przez św. Jana Pawła II i od 1997 roku jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom. - Kościół i świat potrzebują Waszego świadectwa. Potrzebują tego wyrazistego przykładu, że piękno życia nie może być zredukowane tylko do sukcesu pojmowanego na ludzki sposób – mówi biskup Tadeusz Bronakowski do księży, zakonników i zakonnic zgromadzonych na uroczystej Mszy św. w Katedrze w Łomży, w trakcie której odnowili swoje śluby zakonne.

W Diecezji Łomżyńskiej jest około 560 księży, ok. 40 kapłanów i braci zakonnych oraz ok. 140  sióstr zakonnych. Wszystkie osoby „życia konsekrowanego” biskupi zapraszali do łomżyńskiej Katedry do wspólnotowego przeżycia tego dnia. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. W homilii nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  
- Wiemy doskonale, że historia naszego narodu jest nierozerwalnie związana z Chrystusem i Kościołem. Polska ma swoje źródło w wodach chrztu świętego jakie przyjął książę Mieszko I – mówił biskup podkreślając, że „to silna wiara Polaków, zdrowe rodziny, ufność do Boga pozwoliły przetrwać czasy zaborów i odzyskać niepodległą ojczyznę.” 
Biskup Bronakowski podkreślał także wielką rolę zakonów i zgromadzeń zakonnych „bez których nie byłoby polskiej wolności”. 
- Nie byłoby roku 1918 bez polskich zakonników i zakonnic. To oni wraz z rodzinami, społecznikami, pisarzami, działaczami politycznymi prowadzili przez dekady działania anty zaborcze – działania ocalające polskość  w sercach i umysłach młodego pokolenia. W warunkach agresywnej germanizacji i rusyfikacji tysiące polskich zakonników zdało wielki egzamin. Byli prawdziwymi nauczycielami wiary, ale także i polskości, wychowawcami do wolności często płacąc za to kasacją zakonu, zsyłką, wiezieniem czy życiem. Tak było również na terenach naszej diecezji - dodawał. 
Odnosząc się zaś do współczesności biskup Bronakowski mówił, że "dzisiejszy świat jest trudnym miejscem dla wszystkich, którzy pragną podążać drogą powołania". Dziękował wszystkim osobom konsekrowanym, które „dzisiaj służą Chrystusowi, Kościołowi i wiernym w naszej diecezji”. - Kościół i świat potrzebują Waszego świadectwa. Potrzebują tego wyrazistego przykładu, że piękno życia nie może być zredukowane tylko do sukcesu pojmowanego na ludzki sposób. Piękno życia to odkrycie, zrozumienie i realizowanie bożego powołania. Dziękuję za to, że codziennie emanujecie tym pięknem, które jest mobilizacją dla tak wielu wiernych – mówił biskup. 
W trakcie Mszy świętej zgromadzani w Katedrze zakonnicy i zakonnice odnowili swoje śluby zakonne.

Przypadające dziś święto Ofiarowania Pańskiego to pamiątka ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. Przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu i kończy tradycyjny okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek. Święto nazywane jest też świętem Matki Bożej Gromnicznej. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic przyniesionych przez wiernych, które dawniej zapalane w tracicie burz i ustawiane w oknach, miały strzec domów przed gromami.

Foto:
Foto:
Foto: ks. bp. Tadeusz Bronakowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę