Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Rewitalizacja Parku Jana Pawła II ma szansę ruszyć

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. W tym miejscu ma być zbudowana fontanna.

W ogłaszanym po raz czwarty miejskim przetargu na budowę infrastruktury w Parku Jana Pawła II wpłynęły oferty z których – jak się wydaje – miejscy urzędnicy będą mogli wybrać wykonawców na budowę alejek spacerowych, toalety, fontanny, monitoringu wizyjnego i instalacji wodociągowej do podlewania roślin. Ceny większości ofert złożonych przez siedmiu wykonawców są zbliżone do szacunków ratusza. Żaden z nich jednak nie chciał budować tężni.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma znajduje się pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego i zajmuje powierzchnię około 5,5 hektara. W 2016 roku za ponad milion złotych w zachodniej części parku wykonano alejki i zbudowano charakterystyczne koła. Dalsze prace były uzależnione od pozyskania dofinansowania i te udało się zdobyć latem ubiegłego roku. Na rewitalizacje parku miasto otrzymało niespełna 2 mln zł z unijnych środków, przy czym zakres prac koniecznych do wykonania miejscy urzędnicy wyliczali na ponad 5 mln zł. Od kilu miesięcy trwają procedury z wyborem wykonawców prac. Zadanie rozbito na cztery przetargi, przy czym dwa podstawowe dotyczą zbudowania infrastruktury parkowej oraz posadzenia drzew i krzewów. W styczniu otwarto koperty z ofertami w drugim przetargu za „zieleń” (wychodzi około 1,9 mln zł), a dziś w czwartym przetargu na „infrastrukturę”. Tym razem zakres prac rozbito na sześć różnych części i tym razem okazało się, że zainteresowanie ze strony także łomżyńskich firm jest znacznie większe, a ceny ofert zbliżone do szacunków miejskich urzędników, którzy ogłosili, że łącznie na wszystkie 6 zadań mają do wydania 2 mln 190 tys. zł 

Najdroższym jest zadanie nr 1 czyli budowa alejek spacerowych we wschodniej części parku i dostawa z montażem wyposażenia – ławek, koszty na śmieci i tablic informacyjnych. Na to zadanie władze miasta chciały przeznaczyć 800 tys. zł Z dwóch ofert bliska tej ceny jest oferta ŁPRI Łomża – 855 tys. zł, a konkurencyjna opiewa na niemal dwa razy wyższą kwotę. 

Zadanie nr 2  - budowa przyłączy i sieci wodociągowych oraz przyłączy i sieci kanalizacji sanitarnej – przez miejskich urzędników zostało wycenione na 170 tys zł, a cztery złożone na nie oferty opiewają na: 120,5 tys. zł, 166 tys. zł, 192 tys. zł i 224 tys. zł.

Zadanie nr 3 – na budowę i przebudowę sieci kablowych nn oraz budowę monitoringu wizyjnego władze miasta zaplanowały wydać 300 tys. zł. Zleceniem zainteresowane są także cztery firmy przy czym najtańsza oferta wynosi 296 tys. 430 zł, kolejna 330 tys. 500 zł, następna 412 tys. zł, a najdroższa niemal 700 tys. zł. 

Zadanie nr 4 – dotyczy budowy fontanny w środku tzw. ogrodu papieskiego, który zbudowano w 2016 roku. Aby wstawić teraz tu fontannę znaczną część tego co wówczas zbudowano, teraz trzeba będzie rozebrać. Na budowę fontanny władze miasta chciały przeznaczyć 290 tys. zł.. Wpłyneły dwie oferty – jedna na 310 tys. zł druga na 927 tys. zł. 

Zadanie nr 5, czyli budowa tężni w miejscu wybrukowanego w 2016 roku wielkiego koła w zachodniej części parku, który teraz należy całkowicie rozebrać, miejscy urzędnicy oszacowali na 330 tys. zł. Najwyraźniej nikt tym zleceniem nie był zainteresowany, bo na ta część przetargu nie było żadnej oferty.  

Zadanie nr 6 to budowa toalety wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Ma ona stanąć we wschodniej części parku w pobliżu miejsca, gdzie planowane są do budowy place zabaw (pierwszy przetarg na nie unieważniono, a drugiego jeszcze nie ogłoszono). Koszt wybudowania toalety miejscy urzędnicy wycenili na 300 tys. zł, a jedna złożona oferta opiewa na 280 tys. zł. 

Warto dodać, że przy wyborze najkorzystniejszej oferty miejscy urzędnicy mają kierować się nie tylko ceną (ma stanowić 60% oceny), ale także okres gwarancji na roboty budowlane (24%) i terminem realizacji zamówienia (16%) dlatego zwłaszcza w zadaniach nr 2 i 3 najtańsze nie muszą okazać się wygrane.

zobacz też: Szansa na zieleń w parku


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę