Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Potencjał województwa podlaskiego pod międzynarodową oceną

Główne zdjęcie
fot. UMWP w Białymstoku

Bank Światowy zbada potencjał województwa podlaskiego. Jak podał Urząd Marszałkowski w Białymstoku badania zleciła Komisja Europejska. Pierwszy etap badania to diagnoza, która określi mocne i słabe strony natomiast efektem badania będą scenariusze rozwoju. – Przygotowanie raportu nie jest celem samym w sobie, lecz wdrożenie w praktyce wypracowanych w nim rozwiązań – podkreślił Wolfgang Münch zastępca dyrektora wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej.

W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w  Białymstoku odbyło się spotkanie inaugurujące projekt, na którym byli obecni m.in. Wolfgang Münch oraz Anna Modzelewska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej.
– Idea, aby zbadać potencjał badawczo-rozwojowy, wypłynęła od jednego z członków Komitetu Monitorującego RPOWP. Wiemy, że Bank Światowy badał taką sytuację w Podkarpackiem i w efekcie powstało tam centrum transferu technologii. Myślę, że my też mamy ku temu odpowiedni potencjał – powiedział  Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, który dziękował Komisji Europejskiej, że zleciła ekspertowi z Banku Światowego takie badanie.
– Liczę, że badanie w Podlaskiem przyniesie dobre efekty. Macie potencjał, świetne uczelnie. Oczywiście, to przedsięwzięcie wymaga pracy, zaangażowania i zaufania stron biorących w nim udział. Ale warto je podjąć, żeby zatrzymać młodych, zdolnych ludzi w regionie - mówił Wolfgang Münch z KE.
Pierwszy etap badania to diagnoza, która określi mocne i słabe strony. 
– Wskaże ona specyficzne dla regionu potrzeby, problemy i bariery, którymi należy się zająć, aby zwiększyć efektywność transferu technologii i współpracy między biznesem a uczelniami – wyjaśniał Dariusz Wiatr, ekspert Banku Światowego. 
Efektem badania będą scenariusze rozwoju. Raport powinien być gotowy za dwa-trzy miesiące. Natomiast scenariusze rozwoju mają obejmować dwa okresy: 5 i 10 lat.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę