Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Greckie smakołyki na finał warsztatów

– Takich fajnych ferii jeszcze nie mieliśmy! – mówiły zgodnie dzieci, uczestniczące w pierwszym tygodniu ferii w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Pod hasłem „Gorąca Hellada” odbywały się tam zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne i filmowe, a na finał przygotowano greckie gotowanie pod kierunkiem uczniów i pedagogów łomżyńskiej „Wety”. – Kuchnia grecka jest znana na całym świecie i jest przy tym uznawana nie tylko za pyszną, ale też za dość łatwą – mówi Kamila Dąbrowska z klasy IID „Wety”. – Wykonaliśmy razem z uczestnikami dzisiejszych zajęć sałatkę grecką – cieszymy się, że tak im smakowała!

Każdego roku podczas ferii zimowych w łomżyńskich bibliotekach i domach kultury odbywają się różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, ale tego typu inicjatywa jak tematyczny tydzień poświęcony kulturze i sztuce jednego państwa, słynącej w starożytności Grecji, miała miejsce po raz pierwszy.
– Zima i szarość za oknem nie nastrajają optymistycznie, dlatego chcieliśmy zaproponować dzieciom coś nowego i oryginalnego: żeby było inaczej, żeby w MDK-u można było w ferie odpocząć od zimy i nauczyć się czegoś ciekawego – mówi inicjatorka akcji Paulina Waszelewska. – Najpierw wymyśliliśmy warsztaty mozaiki szklanej, później pojawiła się myśl, żeby pójść całościowo w kierunku starożytności na naszych wszystkich zajęciach. „Gorąca Hellada”, czyli starożytna Grecja, ale też starożytny Rzym, Bliski Wschód, generalnie gorące klimaty.
Każdego dnia w bezpłatnych zajęciach w MDK-DŚT uczestniczyło około 60 dzieci, podzielonych na dwie grupy. Z Joanną Klamą poznawały tajniki greckiego teatru, Magda Sinoff i Bernard Karwowski przybliżali im przeboje i tańce z Półwyspu Bałkańskiego, Przemysław Karwowski uczył wykonywania szklanej mozaiki, a Krzysztof Raczkowski sztuki animacji greckich mitów.
– Było bardzo fajnie! – Było ciekawie i inaczej, fajniej jak siedzenie w domu! – Szkoda, że to już koniec, za krótko było! – mówiły dzieci, uczestnicy kończących warsztaty piątkowych zajęć kulinarnych z uczniami Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży pod kierunkiem Eweliny Karpińskiej-Siwek i Elżbiety Jaroty. 
– Bardzo chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia MDK i włączyliśmy się w realizację tego pomysłu – mówi Elżbieta Jarota. – Młodzież bardzo zaangażowała się, chociaż ferie to czas wypoczynku, traktując te zajęcia jako okazję do szlifowania umiejętności. Dzisiaj z uczniami klas I-III technikum technologii żywności przygotowaliśmy pyszne sałatki, grzanki z masłem czosnkowym, koktajl na bazie maślanki z brzoskwiniami i jabłkami, zaprezentowaliśmy też dekoracje carvingowe. Kuchnia grecka jest bardzo zdrowa, bo oparta na owocach i warzywach, tak więc uważam, że świetnie pasuje do zajęć z najmłodszymi dziećmi.
– Pasja do gotowania, dzięki różnym programom kulinarnym, jest coraz powszechniejsza – dodaje 
Paulina Waszelewska. – Są one adresowane nie tylko do osób dorosłych, ale również do dzieci, w większych miastach powstają nawet specjalnie dla nich szkoły gotowania. Sąd nasza inicjatywa, możliwa do realizacji dzięki temu, że mamy na miejscu specjalistów, nauczycieli i uczniów z Wety. 
– W drugim tygodniu ferii będziemy kontynuować bezpłatne warsztaty animacji filmowej, ale adresowane do starszej młodzieży. Odbędą się też warsztaty perkusyjne dla uczestników w różnym wieku, prowadzone przez Przemka Starachowskiego – zapowiada kierownik działu edukacji kulturalnej i organizacji imprez MDK-DŚT.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę