Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Młodzi coraz chętniej biorą pieniądze i wyjeżdżają

Od kilku lat młodzi ludzie mogą otrzymać pieniądze na wyjazd za pracą z miasta. Bony na zasiedlenie wypłaca Powiatowy Urząd Pracy w Łomży. Aby otrzymać kilka tysięcy złotych trzeba wyjechać co najmniej 80 km od miasta. Okazuje się, że z tej okazji łomżanie korzystają coraz chętniej. W ubiegłym roku bony na zasiedlenie wzięło trzy razy więcej osób niż w dwa lata temu.

„Bon na zasiedlenie” to jedna z ustawowych możliwości wsparcia osób poszukujących pracy. Zarejestrowane w PUP osoby bezrobotne do 30 roku życia mogą ubiegać się o „bon na zasiedlenie”, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. W ustawie określono także minimalną odległość, na jaką trzeba wyjechać to co najmniej 80 km. Bon na zasiedlenie nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia. W Łomży było to 7,5 tys. zł.  
Okazuje się, że bony cieszą się coraz większym powodzeniem. Z danych PUP wynika, że w 2015 roku „bon na zasiedlenie” otrzymało miejscowych 26 bezrobotnych. Rok później z takiej możliwości skorzystało już 47 młodych, a w 2017 roku pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie podjęło 75 osób bezrobotnych. Większość otrzymujących bony to młodzi mieszkańcy Łomży, którzy mimo dużego spadku bezrobocia ciągle mają wielkie problemy ze znalezieniem pracy w mieście lub najbliższej okolicy. 
Z podsumowania łomżyńskiego PUP za 2017 rok wynika, że na koniec roku prawie co trzeci zarejestrowany w Łomży bezrobotny nie miał ukończonych 30. lat życia. Z 1643 młodych bezrobotnych, którzy w ciągu ubiegłego roku podjęło pracę, w niemal 40% było to tzw. „zatrudnienie subsydiowane”. Oznacza to, że młodzi ludzie otrzymali zatrudnienie tylko i wyłącznie dzięki temu, że do pieniądze do tego dołożył PUP.

zobacz: Coraz nas mniej

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę