Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Coraz nas mniej

W ciągu roku Łomża straciła 167 osób. Od początku obecnej kadencji samorządu ubyło blisko pół tysiąca mieszkańców, a w ciągu ostatnich 8 lat aż dwa i pół tysiąca.

Dane o liczbie mieszkańców wszystkich gmin w regionie regularnie zbiera Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. Z zestawienia wynika, że niewielkimi wyjątkami, wszystkie gminy z roku na rok tracą mieszkańców.  O ile na koniec 2009 roku w regionie – od Wysokiego Mazowieckiego przez Zambrów, Łomżę i Kolno po Grajewo – mieszkało ponad 312 tysięcy osób, to na koniec 2017 roku były już znacznie poniżej 300 tysięcy. 
Miasto Łomża nie jest wyjątkiem. W ciągu roku liczba mieszkańców – według danych przekazywanych z ratusza do KBW – spadła o 167 osób. Według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku w mieście było 59 417 mieszkańców.  To o 481 osób mniej niż na koniec 2014 roku, czyli gdy zaczynała się kadencja obecnych władz miasta. 
Z danych PKW wynika, że ubywa mieszkańców wszystkich okolicznych miast. W Grajewie w ciągu ostatnich trzech lata liczba mieszkańców spadła z 21761 do 21283, w Kolnie z 10286 do 10038, w Zambrowie z 22096 do 21619, a w Wysokiem Mazowieckiem z 9497 do 9331.
Mieszkańców tracą także okoliczne gminy, choć wyjątek. Gmina Łomża na koniec 2014 roku miała 11136 mieszkańców, a na koniec 2017 – 11139 mieszkańców, czyli o troje więcej. 
Da porównania także podmiejska gmina Piątnica w tym samym czasie straciła 18 mieszkańców i teraz ma ich 10567. 

Krajowego Biuro Wyborcze dane o liczbie mieszkańców zbiera na potrzeby wyborów. Gminy raz na kwartał muszą przekazywać jej także liczbę wyborców, czyli osób uprawnionych do udziału w wyborach. Najbliższe planowane wybory to jesienne wybory samorządowe. Państwowa Komisja Wyborcza i KBW zachęcają mieszkańcy, aby sprawdzili, czy są ujęciu w rejestrze wyborców!
- Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych – przypomina PKW.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę