Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Powietrze jeszcze brudniejsze

Główne zdjęcie
Godzinowe wyniki pomiarów stężeń zanieczyszczenia powietrza nad Łomżą za ostatnią dobę (źródło: WIOŚ w Białymstoku)

Po niedzielnym nieznacznym, o ok. 10% przekroczeniu w Łomży dziennej normy zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10, w poniedziałek norma, która w Polsce wynosi 50 µg/m3, została przekroczona dwukrotnie. Przez cztery godziny późnym wieczorem stężenie tego zanieczyszczenia przekraczało 250 µg/m3.

Wzrost tego rodzaju zanieczyszczeń powietrza ma związek z paleniem w piecach domowych. Specjaliści apelują, aby nie palić w nich śmieci, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia!Spalaniu w piecach domowych plastikowych butelek i opakowań, folii, laminatów, odpadów z płyt wiórowych, gumy, skóry, tkanin czy opon, towarzyszy uwalnianie do powietrza metali ciężkich, dioksyn, furanów i węglowodorów typu WWA, mających bardzo negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka, szkodliwych i rakotwórczych. Zanieczyszczenia emitowane z kominów domów, które nie są wyposażone w urządzenia oczyszczające gazy odlotowe, opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Spalając odpady w piecach trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu.

Rokrocznie przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym w Łomży jest kilkadziesiąt. Od kilku lat przekroczony jest u nas poziom stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5, które są jeszcze groźniejsze dla zdrowia niż pyły PM10. Ich pomiar w mieście nie odbywa się jednak automatycznie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę