Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Większy mróz i brudne powietrze

Główne zdjęcie
Wyniki pomiarów stężeń pyłów zawieszonych PM10 w powietrzu nad Łomżą za ostatnie 30 dni. (źródło WIOŚ Białystok)

Spadek temperatury sprawia, że powietrze nad Łomżą staje się brudne. W Łomży w niedzielę dopuszczalna dzienna norma zanieczyszczeń pyłami MP10 ponownie została przekroczona. Najgorsze powietrze było późnym wieczorem. O godzinie 22. urządzenia pomiarowe WIOŚ wskazywały stężenie tego pyłu na poziomie 240 mikrogramów w metrze sześciennym powietrza.

Jakość powietrza w Łomży – tylko w jednym miejscu  - monitoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Urządzenia pomiarowe zamontowane są koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego. Pomiary jednoznacznie wskazują, że w okresie grzewczym wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza powyżej dopuszczalnych norm. W niedzielę po południu nad miasto dotarło ochłodzenie i temperatura spadła poniżej zera. To sprawiło, że mieszkańcy domków jednorodzinnych musieli więcej „dorzucić do pieców”. W efekcie w Łomży nastąpił wzrost zanieczyszczenia powietrza. O godzinie 14. stężenie pyłami MP10 wyniosło tylko 9 µg/m3, ale później z każdą godziną było wyższe. O godzinie 19. przekroczyło poziom 100 µg/m3, a godz. 22 aż  239  µg/m3. Ostatecznie dzienna dopuszczalna norma zanieczyszczeń powietrza tymi pyłami została wczoraj przekroczona w Łomży o ok. 10%. 

Rokrocznie przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym jest kilkadziesiąt. Od kilku lat w Łomży przekroczony jest natomiast poziom stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5, które są jeszcze groźniejsze dla zdrowia niż pyły PM10. Ich pomiar w mieście nie odbywa się automatycznie.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę