Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Koncert kolęd Carmen Fidei

Chór Carmen Fidei przygotował nowy program kolędowy „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Jego koncertowa premiera odbyła się w niedzielę w kościele Wniebowzięcia NMP. Przygotowane przez Michała Rajewskiego i jego podopiecznych łacińskie oraz polskie kolędy i pastorałki już niedługo zabrzmią też w innych miejscowościach, w tym podczas XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. Łomżyński chór ma też ciekawe plany na dalszą część roku. – Nowy rok, nowe wyzwania, nowy program! – mówi Michał Rajewski. – Cieszę się, że chórzyści podołali oraz z tego, że na koncercie była wysoka frekwencja, a ludzie chętnie z nami śpiewali.

Już ubiegłoroczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Carmen Fidei nader dobitnie pokazał, że tworzących go śpiewaków pod przewodnictwem chórmistrza, klasycznego barytona i organisty w jednym nie interesuje sztampowe odśpiewywanie kilku najbardziej znanych kolęd. 
Podobne podejście przyświecało chórowi przy opracowywaniu nowego programu kolędowego, a pierwszeństwo miały w nim najdawniejsze kolędy i pastorałki. Stąd obecność zarówno polskich, jak i łacińskich tekstów, jak: „Veni, veni Emanuel”, gdzie pierwszą zwrotkę śpiewał sam dyrygent, drugą panie, a trzecią panowie; słynnej, XVI-wiecznej „Gaudete” czy, wzbogaconej rytmicznym klaskaniem, „Medieval Gloria”. Słuchacze w skupieniu i z dużą uwagą przysłuchiwali się tym, śpiewanym z ogromną lekkością na głosy, pieśniom, chłonęli każde słowo i misterny, również niekiedy organowy, dźwięk. W utworach z polskimi tekstami zaś, zrazu nieśmiało, bo jednak, jak niektórzy przyznawali po koncercie, publiczne śpiewanie z takiej klasy chórem „uwidacznia własne braki”, ale stopniowo coraz śmielej, wtórowali chórzystom. „Dzisiaj w Betlejem”, „Zaśnij Jezuniu”, „Gdy śliczna Panna” ośmieliły zebranych w świątyni, tak więc, zachęcani jeszcze przez Michała Rajewskiego, finałowe „Lulajże Jezuniu” i „Nad Betlejem w ciemną noc” śpiewali już wszyscy.
– Pracowaliśmy ostatnio nad odświeżeniem repertuaru kolędowego – mówi Michał Rajewski.  – Próby były bardzo intensywne, tym bardziej, że praca w chórze amatorskim to specyficzna forma muzykowania, gdzie trzeba nie tylko dbać o swój głos, ale też mieć dużo czasu. 
Carmen Fidei już 14 stycznia zaprezentuje swój program kolędowy w Nowogrodzie, a 20 stycznia weźmie udział w ogólnopolskim konkursie kolęd i pastorałek w Chełmnie.
– W następną  niedzielę o godzinie 17:00 odbędzie się koncert kolędowy w Nowogrodzie – zapowiada Michał Rajewski. – Z chórem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pod kierunkiem Dariusza Stepnowskiego zaśpiewamy podczas mszy świętej, a później wykonamy, również wspólnie, repertuar kolędowy. Z kolei w konkursie w Chełmnie weźmie udział 29 chórów z całego kraju, od Bałtyku do Tatr, łącznie 1000 chórzystów i będziemy wśród nich jako reprezentanci naszej diecezji. Wykonamy tam po części program prezentowany dzisiaj, a docelowo zamierzamy zaśpiewać podczas tego konkursu bez nut, co jest bardzo trudne, ale trzeba sobie podnosić poprzeczkę coraz wyżej.
Chór planuje też kolejne koncerty: pasyjne, z okazji łomżyńskiego jubileuszu oraz udział w operze.
– Ten rok jest szczególny również dla nas, bo obchodzimy rocznicę 600-lecia nadania Łomży praw miejskich – mówi Michał Rajewski. – Chcemy przygotować więc specjalny koncert z racji tych obchodów, będziemy też sporo koncertować, a na zaproszenie dyrektora Jacka Szymańskiego weźmiemy udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża i wystąpimy jako chór niewolników podczas spektaklu operowego „Nabucco” Giuseppe Verdiego. 

Wojciech Chamryk


230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę