Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Rodzinne kolędowanie z eMDeKiem

Koncert Studia Wokalnego eMDeK w kościele pw Krzyża Świętego zakończył tegoroczne obchody święta Trzech Króli w Łomży. Młodzi wokaliści pod kierunkiem Magdy Sinoff, w tym grupa Kidsy z zaledwie 4-letnią Helenką Puławską, pięknie zaśpiewali tradycyjne kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe – nierzadko ze wsparciem licznej publiczności. – Od lat organizujemy takie rodzinne kolędowanie – mówi ks. proboszcz Andrzej Godlewski. – Kiedyś tradycją w rodzinach było śpiewanie kolęd, szczególnie jak nie było telewizji. To było coś pięknego i tworząc parafię postanowiliśmy tę tradycję przywrócić!

Inicjatywa ks. Godlewskiego trafiła na podatny grunt i okazało się, że społeczność parafii jest spragniona wspólnego kolędowania w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Dlatego bez względu na to, czy kolędy śpiewają znani artyści, jak choćby Ivan Komarenko w roku ubiegłym, bądź lokalni wykonawcy, świątynia nie świeci pustkami – wielu wiernych zostaje po wieczornej mszy świętej, sporo ludzi przychodzi też specjalnie na koncert.
– Orszak zaliczyłam, byłam też na wcześniejszej mszy, ale ten dzień byłby jakiś taki niepełny bez tego kolędowania! – mówi pani Justyna. – Fajnie jest tak się spotkać, posłuchać, pośpiewać razem.
– Młodzież już tego nie pamięta, ale kiedyś, jak nie w każdym domu było radio, a telewizor był luksusem, to ludzie często śpiewali, albo i nawet grali, jak ktoś miał instrumenty – dodaje kolejna ze słuchaczek. – Rodziny kolędowały razem, albo schodzili się sąsiedzi i też razem śpiewali. 
Podobnie było w sobotni wieczór w kościele Krzyża Świętego. Na widowni pełny przekrój wiekowy: od rodzin z małymi dziećmi, młodzieży, osób w średnim wieku i starszych, a na scenie trzy grupy podopiecznych Magdy Sinoff. Kidsy z najmłodszą w ich gronie, 4-letnią Helenką Puławską, nieco starszy Mały eMDeK oraz najstarsze wokalistki, śpiewały solo, w kilkuosobowych składach oraz razem, zachwycając słuchaczy zgraniem, muzykalnością i umiejętnościami.
– Wcześniej śpiewaliśmy w tym kościele przede wszystkim w okresie letnim – zauważa Magda Sinoff. – Zima za bardzo nie sprzyja śpiewaniu, bo zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie dźwięki przy wyziębionej krtani śpiewa się źle, nie brzmią jak należy. Była jednak bardzo ciepła atmosfera i liczna publiczność, co miało pozytywny wpływ na przebieg naszego koncertu.
Słuchaczy szczególnie zachwyciły popisy najmłodszych dzieci, śpiewających „Dzisiaj w Betlejem”,„Gore gwiazda Jezusowi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Hej kolęda”, czy „Hop w Nowy Rok”.
Podobały się też solowe występy Mai Karwowskiej i Aleksandry Raszczyk oraz duet sióstr Kasi i Magdy Głębockich w jazzowym opracowaniu „Pada śnieg”.
– Nie jest to pierwsze śpiewające rodzeństwo w tym zespole, ale czterolatki jeszcze nie miałam! – mówi Magda Sinoff. – Helenka idzie w ślady Natalii, jest bardzo odważna, cieszy się tym, że występuje na scenie i cieszy się muzyką. Wszystkie dzieci śpiewały dziś do mikrofonów i nie było żadnego sfałszowanego dźwięku, ale żeby to osiągnąć trzeba pracować dużo, intensywnie i w formie zabawy, żeby ten efekt uzyskać i jednocześnie było to ciekawe dla dzieci.
Finałowym akcentem koncertu były dwa utwory. „Idzie niebo ciemną nocą” zabrzmi już 21 stycznia podczas „Łomżyńskiego Betlejem” w łomżyńskiej katedrze w wykonaniu eMDeKu i orkiestry Filharmonii Kameralnej; „Pierwsza gwiazda” na pewno zaś zostanie wykonana podczas charytatywnej „Gwiazdki z nieba” w kościele ojców kapucynów 18 stycznia. 
– Była to też po części nasza próba generalna przed tymi koncertami i cieszę się, że tak to dobrze wyszło – mówi Magda Sinoff. – Dziękuję wszystkim, którzy pomogli zorganizować ten koncert, a szczególnie Karolowi Śliwowskiemu, czuwającemu nad jego stroną techniczną!
– Zapraszaliśmy już różnych artystów – ocenia ks. Andrzej Godlewski. – Były wśród nich również gwiazdy z większych scen, ale ten dzisiejszy koncert był wyjątkowo piękny, bo to dzieci  łomżyńskie, a do tego bardzo zdolne i dlatego warto je pokazywać. Od momentu, kiedy zaczęliśmy ten Orszak organizować, najpierw z parafią Bożego Ciała, później z parafią Andrzeja Boboli, nasze rodzinne kolędowanie stało się podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych w niego osób. 
To mnóstwo ludzi, gigantyczne przedsięwzięcie. Dziękuję bardzo im wszystkim: włodarzom miasta wspierającego nas finansowo, ludziom dobrej woli i tym wszystkim, którzy chcą być w tym dniu razem z nami, bo to jest piękne. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę