Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Jakie lustro wybrać? Wykończenie, barwa, rama i kształt

Lustra umożliwiają kontrolowanie wyglądu, ułatwiają czesanie i robienie makijażu. Mogą służyć ozdobie wnętrza, optycznie powiększyć przestrzeń, a nawet – przynajmniej zdaniem osób wierzących w feng shui – odpędzają złą energię.

Materiał i barwa

W chwili obecnej większość luster wytwarzana jest z płaskiego szkła, które zostaje pokryte cienką warstwą glinu albo srebra, zabezpieczanego następnie ochronną powłoką. Warstwa naniesiona na szkło powinna mieć grubość nie mniejszą niż 0,7g/m2. W produkcji unika się używania substancji szkodliwych – takich jak rtęć. Im grubsze lustro, tym odporniejsze będzie na uszkodzenia, jednocześnie jednak wzrasta jego waga. Lustra występują w różnych opcjach kolorystycznych, najpopularniejsze jednak są zwierciadła srebrne (bezbarwne). Są one najbardziej funkcjonalnie: charakteryzuje je wysoki współczynnik odbicia, nie zmieniają też odbijanych kolorów. Producenci oferują jednak również lustra kolorowe, najczęściej brązowe, grafitowe, złote, zielone albo niebieskie. Lustra ze szkła barwionego wykorzystywane są głównie w celach ozdobnych, ewentualnie jako element mebli. Zdarza się także, że tradycyjne, srebrne lustra, posiadają elementy wykonane ze szkła barwionego albo zostają pomalowane farbą do szkła w celu uzyskania ciekawszego efektu.

Fazowane i szlifowane

Ze względu na wykończenie lustra dzielimy przede wszystkim na fazowane oraz szlifowane. Lustra gazowane mają specjalnie, ukośnie zeszlifowane krawędzie, co sprawia, że krawędź lustra nieco inaczej, „tęczowo”, odbija światło. Ten typ szlifowania chętnie wykorzystywany jest w przypadku luster kolorowych albo przeznaczonych do oprawienia. Lustra szlifowane mają zwyczajnie obrobione krawędzie, tylko o tyle, by nie dało się o nie pokaleczyć. Istnieją także lustra cięte – ich krawędzie nie są poddawane takiej obróbce, pozostają ostre. Najczęściej w takich wypadkach używana jest rama do lustra – oprawione zwierciadło nie musi mieć bowiem zabezpieczonych krawędzi.

Odpowiednia oprawa i kształt

Odpowiednio oprawione lustro może podkreślić charakter danego wnętrza i zgrabnie uzupełnić aranżację. Lustra w łazienkach często są pozbawione ram. Ułatwia to ich pielęgnację, dodatkowo na przykład rama drewniana w pomieszczeniu pełnym wilgoci, w którym często dochodzi do zmiany temperatury i wydzielania pary, szybko mogłaby ulec uszkodzeniu. Alternatywą są lustra w srebrnej ramie, pasującej do większości łazienkowych wystrojów, wykonane z materiałów stosunkowo odpornych na wilgoć. Lustro w drewnianej ramie to częsty wybór do przedpokoju albo salonu, szczególnie jeżeli właścicielom zależy na podkreśleniu eleganckiego wystroju albo rustykalnego stylu. Drewniane ramy oferują najszerszy wybór wzorów i faktur, dzięki czemu zwierciadło może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza. Lustro w czarnej ramie albo lustro w srebrnej ramie z kolei dobrze sprawdzają się w mieszkaniach o prostym lub nowoczesnym wystroju. Chociaż większość luster dostępnych na rynku ma kształt prostokątów, inne rozwiązanie może okazać się bardziej funkcjonalne albo nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. W przypadku sypialni, zwłaszcza tych o niewielkich rozmiarach, świetnie sprawdzają się lustra wprawione w drzwi szafy – nie zajmują miejsca, powiększają optycznie pomieszczenie i umożliwiają szybkie ocenienie, czy właściwie dobraliśmy ubrania. Lustra okrągłe mogą stanowić ciekawą ozdobę i dobrze służyć w łazience lub pokoju – obecnie rzadko wybiera się je do przedpokoju, ponieważ nie tworzą wrażenia większej przestrzeni i nie można zobaczyć w nich całej sylwetki. Bardziej nowatorskie lustra o ciekawych kształtach (na przykład falowane albo wycięte) stanowią niezwykłą ozdobę i ładnie podkreślą nowoczesny charakter mieszkania.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę