Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Rocznica mordu w Jeziorku

15 lipca 1943 roku to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w dziejach Łomży. Rankiem - pomiędzy godz. 5.00 a 7.00 - specjalna grupa gestapo przeprowadziła aresztowania wcześniej wybranych rodzin na terenie miasta. Osoby, które wówczas zatrzymano (w tym kobiety i kilkuletnie dzieci) zostały przewiezione do miejscowego więzienia, gdzie po raz drugi sprawdzono ich tożsamość. O godz. 10.00 wszyscy zatrzymani zostali załadowani na samochód ciężarowy i pod eskortą żandarmów wywiezieni w kierunku Jeziorka. Tam był kres ich podróży i życia.

Zostali rozstrzelani. Przekazy mówią, że małe dzieci hitlerowcy zabili wrzucając wśród nie granaty. Wszyscy spoczęli w zbiorowej mogile, wykopanej wcześniej na polecenie Niemców przez mieszkańców Jeziorka.

Lata okupacji niemieckiej zapisały się bardzo krwawo na Ziemi Łomżyńskiej. Praktycznie od pierwszych chwil nowy okupant przystąpił do planowego wyniszczenia społeczeństwa polskiego. W bezpośredniej bliskości Łomży znajdują się dwa z wielu miejsc, w których hitlerowcy dokonywali masowych egzekucji. – Las Jeziorkowski i las w pobliżu miejscowości Giełczyn.

dr Krzysztof Sychowicz

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę