Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Przetarg na inwestycje w papieskim parku unieważniony po raz trzeci

Główne zdjęcie
Tak ma prezentować się nowy układ Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma przy ulicach Zawadzkiej i Prusa. W kręgach po lewej stronie mają być tężnia i fontanna.

Ponownie miasto unieważniło przetarg na wybór wykonawcy, który w Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma miałby zbudować dodatkową infrastrukturę w postaci alejek spacerowych, nawodnienia, fontanny, tężni i toalety. Okazało się, że oferty firm są za drogie dla budżetu miasta. Przypomnijmy w trzecim już przetargu najniższe ceny ze złożonych ofert były w sumie blisko dwa razy droższe niż planowano wydać na budowę.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma znajduje się pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego. To dla prezydenta Mariusza Chrzanowskiego „kluczowy” projekt, o który na początku kadencji toczył boje z radnymi. Przebudowę parku zaczęto na przełomie 2015 i 2016 roku, gdy za ponad milion złotych wybudowano alejki w zachodniej części. Prace miałby być kontynuowane, bo latem miasto otrzymało niespełna 2 mln zł unijnej dotacji na jego „rewitalizację”. Miało to pokryć około 40% kosztów całego przedsięwzięcia, przy czym dwa największe kręgi wybudowane przed rokiem, teraz trzeba będzie rozebrać. Niestety ceny z ofert składanych w ogłaszanych przez miasto przetargach na rewitalizację parku są znacznie wyższe od szacunków miejskich urzędników. Np. na budowę fontanny i tężni, które mają powstać w miejscach zbudowanych w ubiegłym roku dużych brukowanych kręgów, miasto planowało wydać 600 tys. zł, ale najtańsza oferta z ostatniego przetargu opiewała na ponad 1,5 mln zł. Koszty budowy alejek, monitoringu i nawodnienia przez miejskich urzędników szacowane był na 1,2 mln zł, a oferta z przetargu przekraczała 1,8 mln zł. O blisko połowę droższa niż oczekiwano była także wycena budowy parkowej toalety. Ostatecznie władze miasta zdecydowały się po raz trzeci unieważnić ten przetarg.

Warto dodać, że to tylko jeden z czterech przetargów na jakie władze miasta rozbiły rewitalizację Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. Dotychczas rozstrzygnięto jeden z nich – najniższy wartościowo dotyczący budowy oświetlenia we wschodniej części parku. Kolejne przetargi dotyczą zakładania parkowej zieleni czyli m.in. posadzenie drzew, krzewów czy posianie trawników i łąk, oraz budowę dwóch placów zabaw. Zgodnie z planami władz miasta wszelkie prace w tym parku miałyby się zakończyć w 2019 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę