Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Rozpoznał złodziejkę

63-letnia kobieta ma odpowiadać za przedświąteczną kradzież. To ona miała dokonać w ubiegły piątek kradzieży kurtki, w której przechowywany był portfel i dokumenty. Kobietę rozpoznał poszkodowany i powiadomił policję.

Kobieta po zatrzymaniu usłyszała zarzut w oparciu o artykuł 278 kodeksu karnego. Zgodnie z nim kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku tzw. „mniejszej wagi”, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przedświąteczny szał zakupów jest w pełni. Policjanci apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz zwracanie baczniejszej uwagi na swoje rzeczy osobiste. W tych dniach szczególnie aktywni mogą być kieszonkowcy, dla których okradanie zdenerwowanych i zmęczonych ludzi jest szczególnie dogodne i bezpieczne w godzinach szczytu. Atakują w tłoku - np. w sklepie podczas świątecznych zakupów, albo podczas przemieszczania się środkami komunikacji publicznej.

Policjanci radzą, aby portmonetki i portfele trzymać w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni. Nie należy przenosić portfeli z pieniędzmi w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach. Większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni, ale najlepiej nie trzymać przy sobie więcej pieniędzy niż to jest konieczne. W miarę możliwości należy unikać tłoku. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie, torebki.
- Pamiętajmy, kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę – ostrzega Ewelina Szlesińska z MPK w Łomży przypominając, że członkowie grup złodziejskich często mają przydzielone zadania. „Robotnik” – kradnie, „tycer” - typuje przyszłą ofiarę, stwarza sztuczny tłok, „świeca” - prowadzi obserwację, a „konik” - przyjmuje od innego złodzieja skradzione przedmioty i znika.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę