Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Drogie inwestycje w papieskim parku

Główne zdjęcie
Tak ma prezentować się nowy układ Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma przy ulicach Zawadzkiej i Prusa. W kręgach po lewej stronie mają być tężnia i fontanna.

Po raz trzeci miasto podjęło próbę wyłonienia wykonawcy, który w Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma miałby zbudować dodatkową infrastrukturę. Chodzi m.in. o dobudowę alejek spacerowych, monitoringu i nawodnienia ale także fontanny, tężni i toalety. Niestety ponownie okazało się, że oferty firm są dużo wyższe niż planowano na to wydać. Za budowę fontanny i tężni przedsiębiorcy chcą trzy razy więcej...

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma znajduje się pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego. To dla prezydenta Mariusza Chrzanowskiego „kluczowy” projekt, o który na początku kadencji toczył boje z radnymi. Przebudowę parku zaczęto na przełomie 2015 i 2016 roku, gdy za ponad milion złotych wybudowano alejki w zachodniej części. Prace miałby być kontynuowane w tym roku, bo latem miasto otrzymało niespełna 2 mln zł unijnej dotacji na jego „rewitalizację”. Miało to pokryć około 40% kosztów całego przedsięwzięcia, ale ceny ofert przedsiębiorców są znacznie wyższe niż oczekiwano. W trzecim już przetargu na tzw. prace budowlane w parku – tym razem rozbite na trzy zadania: 1) budowę alejek z monitoringiem i nawodnieniem, 2) budowa fontanny i tężni, 3) budowa toalety – miasto chciało przeznaczyć 2,1 mln zł. W ocenie miejskich urzędników najdroższe miało być zadanie nr 1, na które planowali przeznaczyć 1,2 mln zł. W czwartek otwierano koperty z ofertami dwóch firm – jednej z Łomży, drugiej z Leszna przy złożyła ona ofertę tylko na zadanie nr 2. Okazało się, że za realizację zadania nr 1 przedsiębiorca z Łomży zaproponował cenę nieco ponad 1,8 mln zł, czyli o połowę więcej niż planowało wydać miasto. 
Na realizację zadania nr 2 czyli budowę fontanny i tężni, które mają powstać w miejscach zbudowanych w ubiegłym roku dużych brukowanych kręgów w zachodniej części parku, miasto planowało wydać 600 tys. zł. Oferta łomżyńskiej firmy opiewa na kwotę niemal równą 2 mln zł, a konkurencyjna oferta firmy z Leszna na 1,5 mln zł. 
W przypadku zadania nr 3, oferta przekracza pół miliona złotych, a miejscy urzędnicy informowali, że na to zadanie przeznaczone jest 300 tys. zł. 

Na razie nie wiadomo co po takich ofertach cenowych zrobią władze miasta – czy ponownie unieważnią przetarg, czy jednak dołożą środków i podpiszą umowy na realizację zadań.   
Warto dodać, że to tylko jeden z czterech przetargów na jakie władze miasta rozbiły rewitalizację Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. Dotychczas rozstrzygnięto jeden z nich – najniższy wartościowo dotyczący budowy oświetlenia we wschodniej części parku. 
Przetarg „na prace budowlane” jest drugim, a w styczniu mają być zbierane oferty w ogłoszonym ponownie przetargu „na parkową zieleń” czyli dostawę i posadzenie drzew, krzewów czy posianie trawników i łąk. Ostatni czwarty przetarg ma dotyczyć budowy dwóch placów zabaw. 
Zgodnie z planami władz miasta wszelkie prace w tym parku miałyby się zakończyć w 2019 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę