Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 748

Podpisy na „Mieszkanie +” w Łomży

Łomża zawarła porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości dotyczące finansowania inwestycji programu Mieszkanie Plus. Podpisy pod dokumentami składano w ubiegłym tygodniu przed obiektywami kamer, podczas specjalnej konferencji z udziałem ministrów infrastruktury i budownictwa oraz pracy i polityki społecznej, na Stadionie Narodowym. To już trzeci w ciągu roku dokument uroczyście podpisywany dotyczący budowy w Łomży mieszkań w ramach rządowego programu. Do końca marca Miasto Łomża, wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma utworzyć spółkę celową, odpowiedzialną za powstanie w mieście przynajmniej dwóch bloków „Mieszkanie +”, a klucze do pierwszych mieszkań z plusem łomżanie będą mogli dostać pod koniec 2019 roku.

O programie, który ma zapewnić polskim rodzinom stabilne warunki do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci, mówi się od zdobycia przez Prawo i Sprawiedliwość władzy w kraju. W ocenie liderów partii, prorodzinne znaczenie programu „Mieszkanie plus” może być jeszcze większe niż wdrożonego na początku 2016 roku programu „500 plus”. W Łomży, gdzie także rządzi PiS, początkowo wydawało się, że wdrażanie programu będzie trudne. Na początku 2016 roku, gdy wojewoda podlaski tworzył listę działek, gdzie takie bloki mogłyby powstać, Łomża wskazała tylko dwa takie grunty - starą siedzibę urzędu statystycznego przy ul. Senatorskiej 52B (pow. 735 m2), oraz działkę przy ul. Glogera 1 (o pow. 815 m2), na której wówczas stał jeszcze budynek do rozbiórki. Później zaangażowanie w program znacznie wzrosło, a Łomża znalazła się w drugiej grupie miast formalnie przystępujących do programu. Pierwszym medialnie podpisywanym dokumentem w sprawie realizacji w Łomży rządowego programu Mieszkanie Plus był list intencyjny. Prezydent Mariusz Chrzanowski podpisywał go 12 grudnia ubiegłego roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Wówczas mówiono o budowie bloku na działce przy ul. Rubinowej, obok oddanego kilka miesięcy temu bloku socjalnego, ale także z nadzieją, że uda się do programu wciągnąć ok. 3,5 ha terenów PKP przy ul. Sikorskiego, obok hali targowej. Według zapowiedzi władz miasta rozpoczęcie budowy pierwszego budynku z 53 mieszkaniami w ramach pilotażu programu „Mieszkanie+” przy ul. Rubinowej, miało nastąpić „w wakacje” 2017 roku. To był nierealny termin, ale na początku listopada w Łomży prezydent miasta, Mariusz Chrzanowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala podpisali uroczyście „list intencyjny” na budowę w mieście dwóch bloków „Mieszkanie+”. Do tego przy ul. Rubinowej doszedł jeszcze blok na terenie Publicznego Przedszkola nr 5 przy ulicy Sikorskiego na 62 mieszkania, z nową siedzibą przedszkola na na parterze. 
Trzeci dokument to porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości, które w ubiegłym tygodniu prezydent Chrzanowski podpisywał na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dokument, jak przekazano, dotyczy finansowania inwestycji programu Mieszkanie Plus w Łomży. 
- Po 3 miesiącach od wejścia w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości przygotowujemy 6 tys. inwestycji i symbolicznie rozpoczynamy budowy w Łomży, Szerzynach i Zakliczynie – mówił Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa oraz pełnomocnik rządu do spraw budowy mieszkań, który także składał podpis pod „porozumieniem”. 
Jak wyjaśnia ratusz, podpisanie porozumienia oznacza, że do końca marca Miasto Łomża wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości utworzy spółkę celową, odpowiedzialną za powstanie w mieście przynajmniej dwóch bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Samorząd wniesie do niej aportem nieruchomości – pustą dziś działkę przy ul. Rubinowej, oraz należącą do Przedszkola Publicznego nr 5 działkę przy ul. Sikorskiego, na której miałby powstać blok z parterem przeznaczony na nową siedzibę tego przedszkola. W sumie w obu lokalizacjach ma być 115 mieszkań. 
Według obecnych zapowiedzi władz miasta prace nad budową pierwszego w Łomży bloku z „Mieszkanie+” mają ruszyć na wiosnę przyszłego roku. Pierwsze mieszkania mogłyby zostać oddawane pod koniec roku 2019. Aktualnie nie można jeszcze składać wniosków o przydział mieszkań, ale pytających się o mieszkanie z plusem jest wielu. Zgodnie z przedstawianymi wcześniej wyliczeniami ministerstwa, czynsz w rządowych „Mieszkaniach+” w województwie podlaskim – a więc także w Łomży - ma wynosić 6,8 zł/m2, lub 9,65 zł/m2 miesięcznie jeśli najemcy będą chcieli po latach stać się ich właścicielami. Oprócz tego lokatorzy ponosić będą także opłatę eksploatacyjną 6,5 zł/m2 miesięcznie, oraz opłaty licznikowe.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę