Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Mróz i smog

Główne zdjęcie
W mroźna pogodę dobrze jest widoczny dym z kominów domów jednorodzinnych rozpościerający się nad poszczególnymi dzielnicami Łomży

Nocą z niedzieli na poniedziałek temperatura powietrza w okolicach Łomży spadła do -4,5°C. Noc z poniedziałku na wtorek ma być jeszcze trochę zimniejsza. Temperatura w regionie może spaść do -6°C. Mróz – choć póki co jeszcze niewielki – sprawił, że mieszkańcy domków bardziej „dorzucili” do pieców, a w efekcie wzrosło zanieczyszczenie powietrza. W Łomży w niedzielę dopuszczalna dzienna norma zanieczyszczeń pyłami MP10 została przekroczona o ponad 25%. Najgorsze powietrze było wieczorem i nocą. Wówczas tego pyłu było nawet ponad 200 µg w metrze sześciennym.

Jakość powietrza w Łomży – tylko w jednym miejscu  - monitoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Urządzenia pomiarowe zamontowane są koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego. Pomiary jednoznacznie wskazują, że w okresie grzewczym wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza powyżej dopuszczalnych norm. Od kilku lat w Łomży przekroczony jest poziom stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5, a przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym jest kilkadziesiąt. Zanieczyszczenia te powstają m.in. wskutek palenia w piecach domowych. Szczególnie niebezpieczne jest spalanie w nich śmieci, laminatów, odpadów z płyt wiórowych czy gumy. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę