Umowa na "Mieszkanie +" w Łomży

Łomża, Szerzyny i Zakliczyn to pierwsze trzy samorządy, z którymi Krajowy Zasób Nieruchomości zawarł porozumienia dotyczące finansowania inwestycji podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa 14 grudnia 2017 r. konferencji dotyczącej realizacji programu Mieszkanie Plus. - Po 3 miesiącach od wejścia w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości przygotowujemy 6 tys. inwestycji i symbolicznie rozpoczynamy budowy w Łomży, Szerzynach i Zakliczynie – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.
Jak wyjaśnia ratusz podpisanie porozumienia oznacza, że do końca marca Miasto Łomża wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości utworzy spółkę celową, odpowiedzialną za powstanie w mieście przynajmniej dwóch bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Samorząd wniesie do niej aportem nieruchomości – pustą dziś działkę przy ul. Rubinowej, oraz należącą do Przedszkola Publicznego nr 5 działkę przy ul. Sikorskiego, na której miałby powstać blok z parterem przeznaczony na nową siedzibę tego przedszkola. W sumie w obu lokalizacjach ma być 115 mieszkań.
Podczas konferencji w Wraszawie Andrzej Adamczyk, szef MIB ocenił, że gminy są bardzo zainteresowane programem „Mieszkanie Plus”. Zaznaczył, że resort chce dotrzeć do nich z rzetelną informacją, dlatego organizowane były liczne regionalne konferencje. Ministerstwo rozesłało też pisma przewodnie o programie, zawierające podstawowe informacje o zasadach jego realizacji, celach i mechanizmach rynkowych, w ramach których projekty te mogą być realizowane.
„Ten program musi być realizowany na szczeblu samorządowym. Państwa zaangażowanie jest szczególnie ważne” – podkreślała minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W jej ocenie prorodzinne znaczenie programu „Mieszkanie plus” może być jeszcze większe niż programu „500 plus”.
Wiceminister Tomasz Żuchowski, pełnomocnik rządu do spraw budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości, apelował do przedstawicieli jst m.in., żeby „chciało im się zrobić bilans, ile w moim mieście, miejscowości potrzeba mieszkań”.
Namawiał, by myśleli o budowanych mieszkaniach w sposób systemowy. „Być może z punktu widzenia atrakcyjności tego miejsca i przyciągnięcia mieszkańców warto dopłacić do czynszu, żeby mieć zameldowanego obywatela, który będzie mieszkał, pracował i płacił podatki” – wskazywał. Apelował też, by budując mieszkania, myśleć również o całej infrastrukturze towarzyszącej - o drogach, szkołach i przedszkolach.
„Chcemy budować w całej Polsce, również w mniejszych miastach, mniejszych miejscowościach” – zaznaczył.
Jak wynika z danych MIB, łącznie Krajowy Zasób Nieruchomości ma podpisanych już 76 porozumień z samorządami na budowę około 6 tys. mieszkań.