Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Na Starym Rynku stanie pomnik księcia Janusza I Starszego?

Główne zdjęcie
Projekt pomnika Księcia Janusza I Studia Rzeźby JagenMeer z Torunia (2017 r.)

- Pracujemy nad tym, aby pomnik stanął. Chyba nie ma lepszego terminu na odsłonięcie niż 15 czerwca 2018 roku - mówiła wiceprezydent Agnieszka Muzyk przyznając, że na Starym Rynku ma stanąć pomnik księcia Janusza I Starszego, który 15 czerwca 1418 roku nadał Łomży prawa miejskie. Jak książę na pomniku będzie wyglądał, gdzie pomnik stanie, ile będzie kosztował i kto za to zapłaci – bo w uchwalonym budżecie miasta na 2018 rok takiej pozycji nie ma - póki co owiane jest tajemnicą. - Wszystko jest w trakcie – mówiła wiceprezydent odpowiadając dopytującemu radnemu Zbigniewowi Prosińskiemu.

Projekt pomnika Księcia Janusza I rzeźbiarza Michała Jackowskiego z 2009 roku.
Projekt pomnika Księcia Janusza I rzeźbiarza Michała Jackowskiego z 2009 roku.
Książę Janusz I Mazowiecki - projekt Macieja Jagodzińskiego z 2013 r.
Książę Janusz I Mazowiecki - projekt Macieja Jagodzińskiego z 2013 r.

O pomniku księcia Janusza I na Starym Rynku w Łomży mówi się co najmniej od dekady. Wówczas to pojawił się projekt pomnika księcia, stojącego w stroju mieszczańskim z cyrklem geodety, autorstwa rzeźbiarza Michała Jackowskiego. Potem był książę  na koniu według projektu Macieja Jagodzińskiego. Latem tego roku, podczas miejskich uroczystości w 599. rocznicę wydarzenia z 15 czerwca 1418 roku w auli I LO na cokole zaprezentowano projekt pomnika księcia siedzącego na tronie z mieczem i edyktem w ręce. To był projekt Studia Rzeźby JagenMeer z Torunia, które jak informował ratusz „odpowiedziało na propozycję” wiceprezydent Agnieszki Muzyk, która jest odpowiedzialna za koordynację przygotowań do obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.  
- Według wstępnych ustaleń, monument o wysokości 3 metrów miałby stanąć na Starym Rynku tyłem do Ratusza i ma komponować się z planowaną fontanną. Kwestia materiału, z którego zostanie wykonany, nie jest jeszcze ustalona, natomiast jego podstawa będzie najprawdopodobniej granitowa. Koszt wykonania i posadowienia pomnika wstępnie szacowany jest na około 300 tysięcy złotych. Jego realizacja będzie uzależniona od znalezienia sponsorów na przynajmniej część kwoty – przekazywał wówczas Łukasz Czech z ratusza.
Temat pomnika ucichł na kilka miesięcy. Dopiero kilkanaście dni temu ratusz podpisał umowę na konsultacje historyczne materiałów dotyczących obchodów 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. Wśród nich jest zaopiniowanie pod kątem zgodności z realiami epoki wizerunku Księcia Mazowieckiego Janusza I, który zostanie umieszczony na okolicznościowej monecie oraz pomniku, który stanie na Pl. Starego Rynku.  
O pomnik w środę podczas sesji Rady Miejskiej pytał radny Zbigniew Prosiński. Chciał wiedzieć czy stanie i zastanawiał się w jakiej scenerii – zwracając uwagę, że w tym czasie ma być remontowana hala targowa.
- Jeśli chcemy, aby pozostał trwały ślad po tej wielkiej rocznicy, to odsłonięcie pomnika księcia Janusza I byłoby właściwym rozwiązaniem – odpowiadała wiceprezydent Muzyk zaznaczając, że szczegółowej odpowiedzi na interpelację radnego udzieli na piśmie. Mówiła też, że hala targowa na czas świętowania 600-lecia ma być „atrakcyjnie zasłonięta”. 

Weekend 600-lecia
Tego samego dnia na stronie internetowej ratusza pojawił się tekst o odbywającym się tydzień wcześniej „spotkaniu podsumowującym przyszłoroczne obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łomży”. Jest informacja o planowanych jubileuszowych wydarzeniach, jakie w weekend od 15 do 17 czerwca mają odbywać się w Łomży. Napisano, że Stary Rynek ma zamienić się w średniowieczny jarmark. Poza tym w piątek 15. czerwca w Centrum Kultury przy ul. Sadowej odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz rekonstrukcja nadania praw miejskich. Po tych obradach wyruszyć ma barwny korowód na Stary Rynek, „gdzie planowane jest uroczyste odsłonięcie pomnika księcia Janusza I Starszego”. Dzień „pełen atrakcji” zamknie mapping czyli pokaz wideo wyświetlany na ścianie ratusza, przedstawiający dzieje naszego miasta.
W sobotę (16 czerwca) mają w Łomży mają odbywać się koncerty muzyków związanych z miastem, a główną gwiazdą ma być legendarny zespół Perfect. 
W niedzielę (17 czerwca) planowany jest piknik rodzinny w rytmie disco polo. Ratusz zapowiada, że wystąpią najlepsi przedstawiciele tego gatunku muzycznego m.in. Piękni i Młodzi, Boys oraz Exited.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę