Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Operowe mikołajki i barwy muzyki

Do magicznego świata opery zabrała swych najmłodszych słuchaczy orkiestra Filharmonii Kameralnej. Opera „Cosi fan tutte” Mozarta miała w Łomży swą sceniczną premierę w wersji dla dzieci, nie była jednak jedyną atrakcją mikołajkowych koncertów. Wcześniej ogłoszono też wyniki III edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”. Trzy najlepsze prace: Alicji Marczewskiej, Igora Lemańskiego i Kacpra Musińskiego zilustrowały najnowszą płytę łomżyńskiej orkiestry, nagranej z udziałem wybitnego kontrabasisty Jacka Miruckiego.

Familijne koncerty mikołajkowe po raz pierwszy zyskały w Łomży operową oprawę. Stało się tak dzięki temu, że operę komiczną „Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta wystawiono niedawno w Kielcach, a jedną z odpowiedzialnych za to osób był dyrygent Jacek Rogala.
– Przy współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina przygotowaliśmy całą operę – mówi Jacek Rogala, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. – Stąd pomysł, żeby jej najważniejsze arie i fragmenty przedstawić na mikołajki dzieciom w Łomży!
W rolach solistów wystąpiło sześcioro młodych śpiewaków: mezzosopranistka Marta Stachyra, pochodząca z Meksyku sopranistka Alejandrina Vázquez Ramirez, sopranistka Katarzyna Drelich, baryton Andrzej Lenart, tenor  Arnold Kłymkiw i bas Przemysław Szkodziński. 
– Publiczność zachwyca się tu nie tylko urodą muzyki, ale też śpiewem młodych ludzi – mówi maestro Rogala, podkreślając udział w tym przedsięwzięciu utalentowanych 20-latków, będących w wieku bohaterów opery Mozarta. – To zasługa reżysera Ryszarda Cieśli, który znalazł wśród studentów odpowiednie osoby, mające talent nie tylko wokalny, ale i aktorski, a do tego vis comica.
Doceniła to zróżnicowana wiekowo publiczność, tym bardziej, że południowy koncert szkolny trwał 45 minut, zaś wieczorny, z liczniejszym udziałem dorosłych słuchaczy, dwa razy dłużej.
Perypetie żołnierzy Guglielma i Ferranda, poddających próbie wierności swe ukochane Fiordiligię i Dorabellę, zainteresowały jednak nie tylko wytrawnych melomanów. 
– Jest to przepiękna muzyka, a w takiej wersji jeszcze bardziej przystępna dla dzieci – mówi Jacek Rogala. – Im dłużej jestem związany z tą operą, tym częściej mawiam, że to nie są arie, tylko piosenki, bo są melodyjne, lekkie i od razu wpadają w ucho – każda to swoisty przebój!
– Opera jest niby za trudna dla dzieci, ale córeczka słuchała z prawdziwym zainteresowaniem – potwierdza  jedna z uczestniczek koncertu. – Bardzo podobały się jej również suknie i fryzury solistek, a już wejście Mikołaja było prawdziwą kulminacją jej szczęścia!
Pojawił się on na sali z prezentami i słodyczami pod koniec koncertu, wywołując entuzjazm wśród najmłodszych słuchaczy. Ci starsi, nie wiedzieć czemu, wymykali się w tym czasie do foyer, tłumacząc się, że w ciągu minionych miesięcy nie zawsze byli grzeczni, ale już za rok...
Nagród nie brakowało też w południe, podczas ogłoszenia wyników konkursu „Barwy muzyki”. 
Konkursowa komisja w składzie: Teresa Adamowska, Mirosław Korona i Henryk Gała oceniała prace nadesłane z 18  placówek oświatowych. Do finału zakwalifikowano 26 prac, z czego 11 wyróżniono, a trzy nagrodzono. Najlepsi okazali się: Alicja Marczewska ze Szkoły Podstawowej w Rakowie- Boginiach, Igor Lemański  ze Szkoły Podstawowej w Pniewie oraz Kacper Musiński z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży i to ich prace trafiły do książeczki płyty „Double Bass Masterpieces” Filharmonii Kameralnej i Jacka Miruckiego, wydanej właśnie przez Requiem Records. Jury przyznało też nagrodę specjalną, ufundowaną przez Henryka Gałę uczennicy Szkoły Podstawowej w Drozdowie Aleksandrze Pawluk. 
– Bardzo cieszymy się, że przy jednej okazji możemy połączyć trzy dziedziny sztuki: muzykę, plastykę i poezję! – podkreślał w imieniu jury Henryk Gała, dedykując Aleksandrze swój najnowszy, napisany kilka godzin wcześniej, okolicznościowy wiersz „Barwy muzyki”.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Henryk Gała
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę