Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Jeszcze czekają na swoje emerytury

Do końca roku w województwie podlaskim z prawa do przejścia na emeryturę w przywróconym niższym wieku może skorzystać ok. 15 tysięcy osób. Dotychczas do wszystkich placówek ZUS w regionie wpłynęło prawie 10,5 tysięcy wniosków związanych z obniżonym wiekiem – podaje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Do 30 listopada wydano ponad 9 tysięcy decyzji, nie wszyscy jednak otrzymają pieniądze. Część z tych osób wypłatę przyznanych emerytur ma zawieszoną z uwagi, na nierozwiązanie stosunku pracy, a co za tym idzie niedostarczenie świadectwa pracy potwierdzającego ten fakt – wyjaśnia.

Od 1 października obowiązuje nowy, obniżony wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o emerytury można było składać już od 1 września. I największe na początku wszystkie ZUS-y w całej Polsce przeżywały oblężenie.
- We wrześniu i październiku przyjęliśmy ok. 9 tys. wniosków. To 70 % wszystkich potencjalnych emerytów, którzy nowy wiek osiągnęli do 31 października 2017 roku  – podaje Krupicka z ZUS w Białymstoku. 
W listopadzie wpłynęło prawie 1300 kolejnych wniosków, co jak podaje rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS było zaskoczeniem, bo spodziewano się, że wniosków będzie mniej niż 800. 
- Przeciętna emerytura wynikająca z wydanych dotychczas decyzji w białostockim oddziale ZUS wyniosła dla kobiet 1 640,47 zł, (100,81% średniej krajowej), a dla mężczyzn 2 480,36 zł (90,9% średniej w kraju) – podaje Katarzyna Krupicka zauważając, że z tej przyczyny nie wszyscy chcą od razu przechodzić na emerytury ponieważ każdy rok dłużej pracy to o 8% wyższa emerytura. - W poprzednich latach ok. 83% osób decydowało się na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku. Na razie statystyki za trzy miesiące wskazują, że jest to 72% uprawnionych.
Krupicka dodaje, że wybór momentu zakończenia pracy zawodowej i przejście na emeryturę należy wyłącznie do tych osób. Ponownie zachęca też do wcześniejszego skorzystania z porady doradcy emerytalnego ZUS, który wyliczy prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu końca kariery zawodowej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę