Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Jubileuszowa giełda i łomżyńskie talenty

Marta Długokęcka, Małgorzata Piszczatowska, Alicja Kopczewska, Laura Narolewska i Wiktoria Perzanowska to zwyciężczynie XXV Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Marka Żemka w Regionalnym Ośrodku Kultury. Trzy ostatnie wystąpiły też podczas wieczornego koncertu przewodniczącej jury Hani Stach, zachwycając wyrobioną publiczność interpretacją oraz wykonaniem trudnych piosenek i jazzowych standardów. – To dla nich taka dodatkowa nagroda – mówi Hania Stach, dodając, że ona, mając 15-17 lat, też marzyła o zaśpiewaniu przed profesjonalną wokalistką, zwłaszcza Grażyną Łobaszewską.

Jubileuszowa edycja konkursu przyciągnęła młodych wokalistów nie tylko z Łomży, ale i wielu okolicznych miejscowości. Tak jak w latach wcześniejszych koniecznością stało się więc podzielnie uczestników, w celu uniknięcia jednodniowego maratonu. W piątek śpiewali uczniowie szkół podstawowych, oceniani przez jury pod przewodnictwem Żakliny Olchowik. W kategorii klas I-III zwyciężyła Marta Długokęcka ze Śniadowa, dalsze miejsca zajęły łomżynianki Anna Dziewa i Olga Szlesińska, a wyróżnienia zdobyli: Dawid Baranowski, Dominika Pogroszewska, Łucja Baczewska, Amelia Borusiewicz i Zuzanna Skopek. Wśród uczniów klas IV-VI najlepsza była Małgorzata Piszczatowska ze Śniadowa, druga była Wiktoria Rutkowska z Łomży, trzecia Katarzyna Boguska z Jarnut, a wyróżniono Łukasza Sobczyńskiego, Aleksandrę Pstrągowską i Amelię Borusiewicz.  
W sobotę rywalizowali siódmoklasiści, gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich. Po angielsku najlepiej śpiewała Alicja Kopczewska (ROK), wyprzedzając Wiktorię Perzanowską (ROK), dzielących się trzecim miejscem Franciszka Przybylskiego (MDK-DŚT) i Damiana Śliwińskiego (ROK) oraz wyróżnioną Emilię Sobocińską. Kategorię siódmoklasistów/gimnazjalistów zdominowała Laura Narolewska (ROK), wyprzedzając Urszulę Sulkowską (MDK-DŚT) i Franciszka Przybylskiego oraz wyróżnioną Anitę Steczkowską. Najmniej pracy jury pod przewodnictwem Hani Stach miało w kategorii szkół średnich, gdyż rywalizowało w niej zaledwie pięcioro uczestników i II miejsce zdobyła Wiktoria Perzanowska, a III Alicja Kopczewska. 
Laura, Wiktoria i Alicja zostały też wybrane przez Hanię Stach do udziału w jej koncercie.
– Alicja Kopczewska ma wyraźne zacięcie jazzowe – ocenia Hania Stach. – Wiadomo, że jazz to trudna sprawa, żeby dobrze go śpiewać trzeba być wokalistą perfekcyjnym, ale tutaj dostrzegam coś, co przy latach ćwiczeń i dobrym nauczycielu na pewno zaowocuje. U Laury Narolewskiej bardzo podobała mi się jej barwa, poczucie rytmu, szerokie pasmo dźwięku, tym bardziej, że też śpiewała niełatwą piosenkę wspaniałej wokalistki. Wiktoria Perzanowska też ma bardzo ładną barwę, to muzykalna dziewczyna, śpiewa bardzo spokojnie, ale pewnie, zarówno po polsku, jak i po angielsku, gdzie dobra dykcja ma ogromne znaczenie. 
Wszystkie one były podopiecznymi Marka Żemka, a po jego przedwczesnej śmierci ćwiczą pod kierunkiem Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej, która od trzech lat kontynuuje dzieło swego ojca.
– Z giełdą wiąże się u mnie dużo emocji i różnych wspomnień – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska.– Widzę, jak młodzi ludzie rozwijają się, chcą śpiewać, co cieszy mnie najbardziej! 
Potwierdziły to również wieczorne wykonania „Lullaby Of Birdland” Alicji Kopczewskiej, „Snu motyla” Laury Narolewskiej i „Z tobą nie umiem wygrać” Wiktorii Perzanowskiej. Później scena należała już tylko do Hani Stach, która z towarzyszeniem pianisty Jacka Piskorza wykonała recital złożony z największych przebojów Whitney Houston, gdzie w słynnym „I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)” wsparł ją zgrany chór publiczności oraz własnych piosenek „I Want To Love You” i „Będę czekać”.
– To giełda wyjątkowa, bo mamy jubileuszową, 25 edycję – ocenia dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Od kilku lat realizujemy ją z Fundacją Sztuk i Dialogu, a po śmierci Marka Żemka kierownictwo artystyczne przejęła jego córka, Agnieszka Żemek-Pawczyńska. Myślę, że Marek cały czas nas wspiera, cieszy się z tego, jak ta impreza się rozwija i jak wielu wokalistów, z którymi kiedyś pracował, rozwinęło swe umiejętności. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w imprezę osobom i naszym pracownikom oraz sponsorom: Powiatowi Łomżyńskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku, Urzędowi Miasta i Sebastianowi Jaworowskiemu ze szkoły języków obcych Linguo, która ufundowała aż cztery nagrody językowe.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: ROK Łomża, Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę