wtorek, 18 lutego 2020 napisz DONOS@

Idźcie do tych, których nie ma...

- Nowa ewangelizacja to aktywność w kościele, którą wywołał Duch Święty – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski w sobotę w Łomży głosił nauki w ramach Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej. Na spotkanie z arcybiskupem do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży przyszło około 400 osób. - Idziemy do ewangelizacji nie dlatego, że na świecie jest niewiara, ale dlatego, że w nas jest wiara – dodawał hierarcha powtarzając, za papieżem Franciszkiem, że potrzebne jest nam „nawrócenie pastoralne”.

Arcybiskup Grzegorz Ryś, Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski
Arcybiskup Grzegorz Ryś, Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski
Arcybiskup Grzegorz Ryś
Arcybiskup Grzegorz Ryś
Arcybiskup Grzegorz Ryś
Arcybiskup Grzegorz Ryś

Grzegorz Ryś urodził się w Krakowie. Był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, później biskupem pomocniczym krakowskim, a w tym roku został arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od 2011 roku jest też Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. 
- Zespół nie jest po to, aby wymyślić proch, tylko powiedzieć weźcie go i podpalcie – mówił w Łomży przypominając słuchaczom czym jest „ewangelizacja” i „nowa ewangelizacja”. Słowo ewangelizacja używane jest od zakończenia Soboru watykańskiego II (rok 1965) i papieża Pawła VI, który podkreślał, że Kościół istnieje z racji ewangelizacji. Określenia „nowa ewangelizacja” po raz pierwszy użył papież Jan Paweł II podczas wizyty w Nowej Hucie w 1979 roku, a rozpropagował ją papież Benedykt XVI. 
- Ten obszar ewangelizacji, który jest skierowany do ludzi, którzy porzucili praktyki chrześcijańskie – tłumaczył arcybiskup Ryś. To się zdarza tam, gdzie kościół jest „starej metryki”, gdzie wydawałoby się, że jest dobrze zakorzeniony i ma silne związki z kulturą – jak np. w Polsce, gdzie chrześcijaństwo jest od 1050 lat.
- W Polsce średnio 4 na 10 katolików jest na eucharystii, ale chodzi o coś znacznie poważniejszego. Pytanie brzmi dlaczego ich nie ma? – mówił arcybiskup zwracając uwagę, że w Piśmie Świętym nie ma ateizmu, ale jest niewiara, która polega na bałwochwalstwie, a dziś pojawia się cała masa różnego rodzaju bożków.  - Całe obszary dawno schrystianizowane są dziś obszarami bałwochwalstwa – oceniał hierarcha stawiając pytanie czy nas to obchodzi. - Zakładamy, że ludzie są wierzący i to założenie jest chyba ponad głowami. Duch Święty daje nam ludzi, którzy to już dawno zauważyli – mówił abp Ryś wspominając np. ks. Franciszka Blachnickiego (1921 – 1987), który jak mówił jest postacią kluczową dla nowej ewangelizacji. 
Arcybiskup wiele uwagi poświęcił nauczaniu papieża Franciszka, który odwołuje się do „ewangelizacji” papieża Pawła VI, ale używa określenia „nawrócenie pastoralne”.    
– Nawrócenie pastoralne naszych wspólnot wymaga przejścia od duszpasterskich zabiegów o charakterze wyłącznie konserwującym do posługi zdecydowanie misyjnej – cytował abp Ryś dodając, że potrzebna jest nam zmiana myślenia i chęć „doświadczenia wzrostu”. Tłumaczył, że nawracanie polega na tym, że przestajemy zajmować się sobą, a zaczynamy zajmować się tymi których nie ma. - To jest punkt ciężkości Franciszka „wychodzimy”. Idzie ze mną do tych, których nie ma mówi papież – tłumaczył arcybiskup dodając jednocześnie, że są w koście ludzie, którzy odpowiadają, że „jak tak będziemy wychodzić, to zgubimy tych, którzy są”. Zdaniem arcybiskupa odwiedź jest w Ewangelii - „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie?” - Jeśli będziemy mieli 99 procent dominicantes, to powinniśmy zająć się tym 1 procentem – tłumaczył arcybiskup, a przywołując przypowieść o talentach, mówił, że „zachowuje tylko ten, który pomnaża”. - Nowa ewangelizacja to nie narzędzie - najważniejszy jest nowy człowiek, który żyje wiarą – dodawał arcybiskup podkreślając, że „owocuje słowo Boże”.  - Musimy wiedzieć nie tylko co robić, ale dlaczego? Do czego jest wezwany Kościół – mówił arcybiskup Ryś wzywając słuchaczy ze Szkoły Ewangelizatorów do rozeznania, czy to, co ludziom daję, to jest słowo Boga? Jego zdaniem ewangelizacja musi zacząć się od wewnętrznego nawrócenia, nawrócenia w domu i rodzinie, co jak przyznawał jest najtrudniejsze.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę