Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 sierpnia 2020 napisz DONOS@
tekst płatny

Czym jest i jak wygląda transport drobnicowy?

Główne zdjęcie

Firmy logistyczne realizują nie tylko transport ładunków wielkogabarytowych, ale także mniejszych przesyłek. Jest to bardzo ważna dziedzina działalności firm spedycyjnych.

 

Od kilku lat rynek transportu drobnicowego w Europie, w tym w Polsce, rośnie w siłę – wzrost zapotrzebowania na przewozy tego typu obserwujemy od 2011 r. (źródło: http://logistyczny.com/wydawnictwa/wydawnictwa-artykuly/item/1328-zycie-z-drobnicy). Pojawia się kolejne centra dystrybucji, a terminy dostawy są coraz krótsze. Firmy korzystające z usług transportu drobnicowego oczekują przede wszystkim szybkości i konkurencyjnych cen przy wysyłkach mniejszych partii towaru.

Czym jest transport drobnicowy?

Przesyłki drobnicowe to ładunki o różnych wymiarach, kształtach, masie i właściwościach, przewożone w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Drobnica nadawana jest przez różnych zleceniodawców. Firma logistyczna przyjmuje przesyłki, konsoliduje je, a następnie przewozi w formie ładunku zbiorczego i dostarcza do poszczególnych odbiorców. Klient płaci za faktyczną bądź obliczeniową masę towaru, przy czym wykorzystany do transportu pojazd nie ma wpływu na stawkę – jest on dobierany przez spedytora. List przewozowy jest wystawiany na ładunek zbiorczy.

Transport drobnicowy to rozwiązane bardzo ekonomiczne z punktu widzenia nadawców przesyłek, jako że koszty transportu są dzielone między nich. Ogranicza to również wydatki związane z magazynowaniem towarów. Transport ładunków odbywa się po określonej trasie, na której zlokalizowane są kolejne punkty doręczenia poszczególnych przesyłek.

Droga drobnicy do klienta – etapy

Przesyłka przeznaczona do transportu drobnicowego powinna zostać odpowiednio zapakowana i oznaczona. Firma spedycyjna waży paczkę i szacuje jej zawartość. Następnie przesyłki są liczone i katalogowane. Po zgromadzeniu tych danych następuje wyznaczanie optymalnej trasy dla danego transportu oraz konsolidacja przesyłek, czyli łączenie ich w jedną jednostkę ładunkową poprzez stropowanie (wiązanie kilku przesyłek), pakietyzację (tworzenie z małych przesyłek większych pakietów), konteneryzację (pakowanie przesyłek do kontenerów) lub paletyzację (umieszczanie przesyłek na paletach – warto tu skorzystać zwłaszcza z ofert firm takich jak Matlogistic, które nie pobierają dodatkowych opłat za przesyłkę niestandardową, przekraczającą dopuszczalne gabaryty europalety). Dzięki konsolidacji firma może maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową, co pozwala na optymalizację czasu i kosztów transportu – czyli aspektów najważniejszych dla klienta. Ofertę tej firmy można sprawdzić pod adresem http://www.matlogistic.pl/oferta/transport-drobnicowy/.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę