Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 maja 2022 napisz DONOS@
tekst płatny

Czym jest i jak wygląda transport drobnicowy?

Firmy logistyczne realizują nie tylko transport ładunków wielkogabarytowych, ale także mniejszych przesyłek. Jest to bardzo ważna dziedzina działalności firm spedycyjnych.

 

Od kilku lat rynek transportu drobnicowego w Europie, w tym w Polsce, rośnie w siłę – wzrost zapotrzebowania na przewozy tego typu obserwujemy od 2011 r. (źródło: http://logistyczny.com/wydawnictwa/wydawnictwa-artykuly/item/1328-zycie-z-drobnicy). Pojawia się kolejne centra dystrybucji, a terminy dostawy są coraz krótsze. Firmy korzystające z usług transportu drobnicowego oczekują przede wszystkim szybkości i konkurencyjnych cen przy wysyłkach mniejszych partii towaru.

Czym jest transport drobnicowy?

Przesyłki drobnicowe to ładunki o różnych wymiarach, kształtach, masie i właściwościach, przewożone w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Drobnica nadawana jest przez różnych zleceniodawców. Firma logistyczna przyjmuje przesyłki, konsoliduje je, a następnie przewozi w formie ładunku zbiorczego i dostarcza do poszczególnych odbiorców. Klient płaci za faktyczną bądź obliczeniową masę towaru, przy czym wykorzystany do transportu pojazd nie ma wpływu na stawkę – jest on dobierany przez spedytora. List przewozowy jest wystawiany na ładunek zbiorczy.

Transport drobnicowy to rozwiązane bardzo ekonomiczne z punktu widzenia nadawców przesyłek, jako że koszty transportu są dzielone między nich. Ogranicza to również wydatki związane z magazynowaniem towarów. Transport ładunków odbywa się po określonej trasie, na której zlokalizowane są kolejne punkty doręczenia poszczególnych przesyłek.

Droga drobnicy do klienta – etapy

Przesyłka przeznaczona do transportu drobnicowego powinna zostać odpowiednio zapakowana i oznaczona. Firma spedycyjna waży paczkę i szacuje jej zawartość. Następnie przesyłki są liczone i katalogowane. Po zgromadzeniu tych danych następuje wyznaczanie optymalnej trasy dla danego transportu oraz konsolidacja przesyłek, czyli łączenie ich w jedną jednostkę ładunkową poprzez stropowanie (wiązanie kilku przesyłek), pakietyzację (tworzenie z małych przesyłek większych pakietów), konteneryzację (pakowanie przesyłek do kontenerów) lub paletyzację (umieszczanie przesyłek na paletach – warto tu skorzystać zwłaszcza z ofert firm takich jak Matlogistic, które nie pobierają dodatkowych opłat za przesyłkę niestandardową, przekraczającą dopuszczalne gabaryty europalety). Dzięki konsolidacji firma może maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową, co pozwala na optymalizację czasu i kosztów transportu – czyli aspektów najważniejszych dla klienta. Ofertę tej firmy można sprawdzić pod adresem http://www.matlogistic.pl/oferta/transport-drobnicowy/.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę