Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Cena mleka blisko rekordu

Główne zdjęcie
Średnie miesięczne ceny skupu żywca rzeźnego i mleka za październik 2017 r. Czerwona linia pokazuje zmianę ceny mleka (źródło GUS)

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy cena skupu mleka w województwie podlaskim wzrosła o 8%. W październiku – według wyliczeń GUS - mleczarnie za dostarczany surowiec płaciły rolnikom średnio po 156,12 zł za hektolitr. To niemal absolutny rekord województwa, ale po raz pierwszy od lat nie była to najwyższa miesięczna cena skupu mleka w kraju.

Z danych GUS wynika, że w październiku w Polsce za 1 hl mleka płacono w skupie 148,42 zł, tj. o 2,4% więcej niż we wrześniu, w którym to miesiącu zanotowano miesięczny wzrost ceny o 3,8%. W skali roku cena skupu mleka wzrosła o niemal 1/4. 
W województwie podlaskim rolnicy za dostarczane do mleczarń mleko otrzymywali w październiku średnio po 156,12 zł/hl wobec 151,42 zł/hl we wrześniu. To niemal absolutny rekord województwa, bo wyższa średnia cena skupu mleka była jedynie notowana w grudniu 2013 roku, gdy wyniosła 157,47 zł/hl. 
Okazuje się jednak, że po raz pierwszy od lat w październiku 2017 roku rolnicy z województwa podlaskiego nie otrzymywali najwyższej w kraju kwoty za mleko. Z wyliczeń GUS wynika, że więcej zarabiali rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego. Średnia cena skupu mleka w październiku wyniosła 157,41 zł/hl, a więc była o 1,29 zł wyższa niż w województwie podlaskim.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę