Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Jubileuszowy festiwal i święto muzyki

Wokalistka Monika Malczak zwyciężyła w X Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży, zdobywając tytuł Nowej Nadziei Jazzu. – Uroniłam kilka łez, bo nie ukrywam, że to jest jak dotąd najważniejsza nagroda, jaką miałam zaszczyt zdobyć! – mówi Monika Malczak, ciesząc się nie tylko z wygranej, ale też dodatkowej nagrody od jurora Przemka Strączka oraz z tego, że jeszcze w Łomży wystąpi. W jubileuszowym, trwającym trzy dni festiwalu, poza konkursem odbyły się koncerty gwiazd, w tym międzynarodowych składów Quantum Trio, Mike Parker`s Trio Theory, Przemek Strączek Trio oraz czesko-węgiersko-serbsko-tureckiej formacji Tomáš Liška & Invisible World.

Powrót do trzydniowej formuły po pięciu latach przerwy okazał się dobrym rozwiązaniem, bo dzięki temu mogło odbyć się więcej koncertów niż w latach wcześniejszych. W piątkowy wieczór najpierw gitarzysta Dawid Kostka potwierdził, że nie bez przyczyny w ubiegłorocznym konkursie w Łomży zajął drugą lokatę, a zaraz po jego trio w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego wystąpił kolejny, trzyosobowy skład. Maciej Afanasjew & Karol Szymanowski feat. Adela Konop, zespół skrzypka, wibrafonisty grającego na jedynym w swoim rodzaju bass vibe i wokalistki, zaprezentował bardziej mainstreamową odmianę jazzu. Drugiego dnia, dzięki polsko-chilijskiemu Quantum Trio saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego oraz polsko-amerykańskiemu Mike Parker`s Trio Theory, było znacznie bardziej nowocześnie, awangardowo i freejazzowo. 
Doceniła to najliczniejsza na festiwalu publiczność, a muzyki na najwyższym poziomie nie brakowało też podczas konkursowych przesłuchań w niedzielne popołudnie. 16. solistom towarzyszyła wyśmienita sekcja w składzie: Kamil Zawiślak, Damian Kostka i Louis Mora Matus, okazjonalnie pojawiali się też inni muzycy, a rekordowo liczne, bo aż 14-osobowe jury pod przewodnictwem włoskiego perkusisty Enzo Lanzo, miało nie lada dylemat kogo nagrodzić.
– To był fantastyczny konkurs! – ocenia Enzo Lanzo. – Wszyscy bez wyjątku zasłużyli na wielkie oklaski, bo grali na bardzo wysokim poziomie, ale to był konkurs i stąd tylko kilka nagród.
Wyróżnienie i 500 zł otrzymał Kacper Piotr Smoliński, jeden z nielicznych instrumentalistów w Europie grających na harmonijce chromatycznej, student Instytutu Jazzu w Berlinie. Nagrodę III i 1000 zł wywalczył pianista Michał Marek Ciesielski, uczestniczący już w konkursie w roku 2014 absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z miejsca II i 1500 zł cieszył się wibrafonista Marcin Pater: uczeń wybitnego wirtuoza Bernarda Maselego i absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Bezdyskusyjną zwyciężczynią okazała się zaś wokalistka Monika Malczak z Kazimierza Dolnego, studentka katowickiej AM. Zdobyła ona nie tylko I miejsce i 2000 zł, ale też nagrodę specjalną, możliwość występu podczas organizowanego  przez Przemka Strączka festiwalu JAZZstrzębie w Jastrzębiu-Zdroju wiosną przyszłego roku. Wiadomo też, że pojawi się na którejś z kolejnych edycji Novum Jazz Festival, ale już w charakterze gwiazdy. 
– Ta wygrana to dla mnie ogromne zaskoczenie i zaszczyt, bo tak naprawdę byłam przekonana o tym, że szanse wokalistki na nagrodę wśród tylu muzyków-instrumentalistów są minimalne – mówi  Monika Malczak. – Chciałam pokazać się w różnych stylistykach. Co prawda w tym momencie skłaniam się bardziej ku muzyce bardziej swobodnej, freejazzowej, jak w tym utworze „Moonray” Artie Shawa, ale darzę też niesamowitym sentymentem twórczość Krzysztofa Komedy, a ponieważ przygodę z muzyką zaczynałam od poezji śpiewanej, wybrałam „Nim wstanie dzień” z tekstem Agnieszki Osieckiej.
Po wręczeniu nagród i krótkim występie zwyciężczyni odbyły się porywające koncerty tria gitarzysty Przemka Strączka oraz kwartetu Tomáš Liška & Invisible World, łączącego jazz z muzyką etniczną państw członków zespołu.
– Jestem ogromnie zmęczony, ale dla takich chwil i koncertów warto żyć! – ocenia inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu Mirosław Dziewa. – Do wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu mam sentyment, ale ta była naprawdę niezwykła i na miarę jubileuszu. Poziom konkursu trudno mi ocenić na gorąco, musi minąć kilka dni, ale na pewno był to jeden z najlepszych konkursów w historii festiwalu. Wokalistka nigdy tu dotąd nie wygrała, koncerty gwiazd też były wspaniałe. Bardzo też cieszy mnie to, że publiczność tak wspaniale reaguje, że nie ma rozmów tak jak np. w Warszawie, gdzie ludzie sobie gadają, a pianista nie może grać i wychodzi za kulisy. 
Tu mamy wspaniałą atmosferę, ludzie reagują na każdą solówkę – nic, tylko się z tego cieszyć i powtórzyć to za rok!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę