Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Drogi Park Jana Pawła II

Niemal 2 miliony 270 tysięcy złotych – to cena z jedynej oferty na posadzenie drzew, krzewów i bylin oraz wykonanie trawników i łąk na terenie Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży. Miasto na to zadanie chciało wydać o około 600 tysięcy złotych mniej. To drugi z czterech ogłoszonych przetargów w ramach „rewitalizacji” parku, z którego rozstrzygnięciem – jak się wydaje - będą problemy. Miejscy urzędnicy dwukrotnie już unieważnili przetarg na wykonanie prac budowlanych – m.in. budowę fontanny i tężni, oraz nawodnienia dla tysięcy roślin, które miałby zostać tu posadzone.

Realizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma była pierwszym „wielkim projektem” zgłoszonym przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. Pierwszy milion złotych, w atmosferze silnego podziału w Radzie Miasta, przeznaczono na jego realizację w 2015 roku. Najważniejszym argumentem, za podjęciem wycenianej na kolejne ponad 5 milionów złotych inwestycji, była unijna dotacja, z której miało być pokryte nawet 85% kosztów. Okazało się, że przyznana miastu dotacja jest znacznie niższa i wynosi poniżej 40% wyceny tego, co ma być w parku jeszcze zrobione. Co gorsza, po zmianie międzyczasie przez władze miasta projektu w oparciu o który park miał być rekapitalizowany, okazało się, że znaczna część tego, co było zbudowane przed rokiem, trzeba będzie rozbierać. Dwa ogłoszone dotychczas przetargi na wykonanie tych prac zostały unieważnione. Pierwszym nikt nie złożył oferty, w drugim zaoferowane ceny trzykrotnie odbiegały od szacunków miejskich urzędników. 
Dziś okazało się, że problemem może być również przetarg „na zieleń”.  Posadzenie w parku blisko 500 drzew liściastych i iglastych, blisko 60 tysięcy krzewów, oraz 25 tysięcy bylin, założenie trawników i  łąki kwietnej oraz ich pielęgnacja przez pierwsze dwa lata, jedyna przystępująca do przetargu firma z Ełku wyceniła na niemal 2,27 mln zł. To znacznie więcje niż planowali na to zadanie przeznaczyć miejscy urzędnicy. Przed otwarciem koperty oferta poinformowano, że do wydania jest 1 mln 680 tys. zł. 
Warto w tym miejscu zauważyć, że przyznana miastu unijna dotacja to 1 mln  987 tys. 143,35 zł. To oznacza, że nie będzie w stanie pokryć nawet kosztów jakie miasto miałoby ponieść na nasadzenia drzew, krzewów, bylin czy złożenie trawników. Wszelkie inne prace w całości będą obciążać budżet miasta.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę