Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

„Wiara i pamięć” Jerzego Chaberka

Główne zdjęcie
Jerzy Chaberek

Bywalcy koncertów i spektakli w MDK-DŚT zwykle nie zwracają uwagi na zajmującego się oświetleniem sceny Jerzego Chaberka. Tymczasem jest on jednym z najlepszych fotografów w Polsce, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz zdobywcą wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach. Jego kunszt potwierdza też najnowsza wystawa „Wiara i pamięć”, ukazująca zabytkowy łomżyński cmentarz i ludzi dawno już zmarłych, ale symbolicznie przypomnianych na analogowych fotografiach. – Fotografia cyfrowa pokazuje nam temat, ale nie pokazuje pełnej wartości fotografii – mówi Jerzy Chaberek. – Dlatego uznałem, że ten temat wymaga innego podejścia, czegoś wyjątkowego.

Jerzy Chaberek wyróżnia się wśród łomżyńskich fotografów nie tylko tym, że naprawdę potrafi robić zdjęcia i jest w tym prawdziwym mistrzem. Godne podkreślenia jest też jego podejście do fotograficznej sztuki i swoisty szacunek do tego czym się para. Przejawia się to przede wszystkim w tym, że nie przygotowuje wystaw na zasadzie „bo trzeba szybko coś zrobić”, nie produkuje ich masowo, niczym na fabrycznej taśmie, ale dopiero wtedy, gdy rzeczywiście ma do pokazania coś wyjątkowego. Jest tak również w przypadku wystawy „Wiara i pamięć” będącej efektem wieloletnich artystycznych poszukiwań na najstarszej, istniejącej od 1801 roku, łomżyńskiej nekropolii przy ul. Mikołaja Kopernika.

– Trochę to trwało, ale materiału nazbierało  mi się sporo – mówi Jerzy Chaberek. – Wcześniej nie miałem możliwości, mogłem pracować tylko z małymi formatami, stąd te stykówki na wystawie zbiorowej „Światłoczuli 2011”, ale teraz w Centrum Kultury mam warunki do pracy, do takiej fotografii jaką lubię, czyli analogowej. Tworzyłem tę pracownię jakieś półtora roku, bo potrzebne były naświetlarki, specjalistyczne powiększalniki z dużych formatów i inne wyposażenie. Stało się to możliwe dzięki osobistej pomocy Karola Śliwowskiego, dlatego nie wyobrażałem sobie sytuacji, że mógłbym pokazać tę wystawę w innym miejscu.

W holu Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich artysta zaprezentował 50 fotografii – z jednym wyjątkiem wszystkie są wykonane tradycyjnymi, analogowymi metodami.

– Fotografia analogowa fascynuje mnie od dawna – mówi Jerzy Chaberek. – Często o tym mówię, nawiązując do muzyki: czy brzmi ona lepiej na żywo, czy z kompaktu? Tu odpowiedź jest prosta, a żeby zrozumieć wszystkie zalety fotografii analogowej, trzeba się cofnąć do początku: do emocji, głębi, światła, plastyki kadru, które osiągamy, a których fotografia cyfrowa nie jest w stanie oddać.

Na zdjęciach Chaberka uderza nie tylko warsztatowe mistrzostwo, ale też podejście do tematu, sprawiające, że każdy z uwiecznionych na zdjęciach pomników czy cmentarnych zakątków nabiera wyjątkowego charakteru, skłania do zadumy, refleksji i przemyśleń, łącząc świat materialny z czymś nierealnym, uduchowionym, wręcz magicznym. Jest to widoczne tym bardziej, że większość zdjęć na wystawie to niewielki format 6 na 9 cm, wymagający wnikliwego wpatrywania się, żeby oglądającemu nie umknął żaden ze szczegółów kompozycji.

– To pewnego rodzaju prowokacja , bo przy dużym formacie, jak np. największym barytowym, który teraz robię, 40 na 50 cm, od razu wszystko widzimy – wyjaśnia Jerzy Chaberek. – Do małych fotografii musimy się zbliżyć, wszystko wnikliwie wyczytać – nie da się tego obejrzeć na odległość.

Poza miejscami pamięci na wystawie są też portrety – zdjęcia ludzi pochowanych na łomżyńskim cmentarzu, ale artystycznie przetworzone, będące swoistą opowieścią o  tych dawno zmarłych.

– Te kreatywne zabiegi mają wskrzesić pamięć o tych ludziach, a przy tym wzmocnić przekaz, wymowę całości – wyjaśnia Jerzy Chaberek. – Nie chciałem, żeby było to jednowymiarowe, zależało mi na czymś więcej niż tylko zwykła fotografia.

Wernisaż wystawy odbywał się tuż przed koncertem jazzowego kwartetu Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, a Jerzy Chaberek, fotografią analogową parający się od lat i zapalony kolekcjoner starych aparatów, zadbał też o odpowiednią oprawę dźwiękową ekspozycji: odtwarzane z winylowej płyty znane utwory w orkiestrowych wersjach.

– Trudno było mi znaleźć nośnik, który wtopiłby się w ten krajobraz fotograficzny, ale myślę, że ten pasuje doskonale i ta muzyka sprawdziła się – podkreśla artysta, zapowiadając już kolejne wystawy w gościnnym dla prawdziwej sztuki Centrum Kultury.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk, Marek Maliszewski

Foto: Jerzy Chaberek
Foto: Robert Bałdyga i Jerzy Chaberek
Foto: Jerzy Chaberek
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski i Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta Łomży
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski i Jerzy Chaberek
Foto: Jerzy Chaberek
Foto: Jerzy Chaberek

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę