Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kwesta na ratowanie pomników

Główne zdjęcie
Kwesta przed bramą główną cmentarza przy ul. Kopernika

37 tysięcy 516 złotych plus po kilka dolarów i euro to wynik wczorajszej kwesty na ratowanie zabytków cmentarza przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży. Z puszkami przy bramach i wejściach na 216-letnią nekropolię stało kilkadziesiąt osób. Dziś kwestarzy nie będzie, ale pieniądze można będzie wrzucać do dwóch skarbon.

Ratowanie zabytków starego cmentarza funduszami społecznymi zapoczątkował łomżyniak Wiktor Grochowski (1924 – 2009) w 1984 r., któremu pomagali fotograf Bolesław Deptuła i harcerz Józef Babiel, wiceprezes TPZŁ, dzięki któremu z kilkoma przerwami kwesta jest organizowana corocznie przez TPZŁ. Przed rokiem w trakcie kwesty zebrano 33 tysiące zł, w tym roku pieniędzy jest już więcej, a zbiórka jeszcze trwa.  Dziś, w dzień zaduszny, na starym cmentarzu będą  ustawione dwie skarbony, do których odwiedzający groby bliskich będą mogli wrzucić swoje datki. Jedna skarbona będzie ustawiona w pobliżu głównej bramy cmentarnej, druga ma być przenośna. Z kwesty 2017 mają być remontowane nagrobki osób związanych z ruchem niepodległościowym - rodzin Jarnuszkiewiczów i Kraszewskich oraz Leona Kaliwody. Na starym łomżyńskim cmentarzu jest ok. 560 zabytkowych nagrobków i pomników. Do tej pory organizatorom kwesty udało się odrestaurowano ok. 250 z nich.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę