poniedziałek, 09 grudnia 2019 napisz DONOS@

Kwesta na ratowanie pomników

37 tysięcy 516 złotych plus po kilka dolarów i euro to wynik wczorajszej kwesty na ratowanie zabytków cmentarza przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży. Z puszkami przy bramach i wejściach na 216-letnią nekropolię stało kilkadziesiąt osób. Dziś kwestarzy nie będzie, ale pieniądze można będzie wrzucać do dwóch skarbon.

Kwesta przed bramą główną cmentarza przy ul. Kopernika
Kwesta przed bramą główną cmentarza przy ul. Kopernika

Ratowanie zabytków starego cmentarza funduszami społecznymi zapoczątkował łomżyniak Wiktor Grochowski (1924 – 2009) w 1984 r., któremu pomagali fotograf Bolesław Deptuła i harcerz Józef Babiel, wiceprezes TPZŁ, dzięki któremu z kilkoma przerwami kwesta jest organizowana corocznie przez TPZŁ. Przed rokiem w trakcie kwesty zebrano 33 tysiące zł, w tym roku pieniędzy jest już więcej, a zbiórka jeszcze trwa.  Dziś, w dzień zaduszny, na starym cmentarzu będą  ustawione dwie skarbony, do których odwiedzający groby bliskich będą mogli wrzucić swoje datki. Jedna skarbona będzie ustawiona w pobliżu głównej bramy cmentarnej, druga ma być przenośna. Z kwesty 2017 mają być remontowane nagrobki osób związanych z ruchem niepodległościowym - rodzin Jarnuszkiewiczów i Kraszewskich oraz Leona Kaliwody. Na starym łomżyńskim cmentarzu jest ok. 560 zabytkowych nagrobków i pomników. Do tej pory organizatorom kwesty udało się odrestaurowano ok. 250 z nich.

191129105325.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę