Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Plac zabaw przegrał z parkingiem wśród bloków ŁSM

Czytelnik poinformował zdenerwowany, że między czterema wieżowcami przy ulicy J.U. Niemcewicza 6, 8, 10 i 12 został zbudowany kosztem placu zabaw i trawnika parking dla samochodów osobowych. - Bo to jest budownictwo spółdzielcze, do zamieszkiwania zbiorowego, a nie własna posesja – tłumaczy Wojciech Michalak, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Trzeba brać pod uwagę, czego chcą inni mieszkańcy, z których ogromna większość chce zmian w tym miejscu. Do spółdzielni były prośby o zbudowanie parkingu i uporządkowanie trasy dojazdów.

Miejsca postojowe nowego parkingu obejmują placyk zabaw z dwóch stron, jak dwa sąsiednie boki litery L; dwa pozostałe boki drugiego L tworzą ogrodzenia, chroniące przed stromymi skarpami w kierunku bloków nr 10 i 8. Dotychczas wjazd na „podwórko” z placykiem zabaw dla mieszkańców 4 wieżowców ośmio- i dziewięciokondygnacyjnych był po lewej stronie bloku 12, patrząc od SP nr 10, i tak pozostanie. Nowością jest w miejscu chodnika wzdłuż bloku poszerzona droga pożarowa, tak aby wozy strażackie, karetki pogotowia ratunkowego czy auta z inwalidami mogły wjechać w każdej chwili i miały bezpośredni dostęp do drzwi wejściowych na klatki. Do ŁSM w marcu 2013 r. wpłynęło pismo mieszkańców bloku nr 12, w którym proszą o parking, drogę dojazdową i wymianę nawierzchni chodników. To właśnie po 4 i pół roku się dzieje: potrzebny był czas na przygotowanie koncepcji zmiany, przygotowanie pieniędzy z funduszu remontowego i termoocieplenie bloków nr 12 i nr 6, pomiędzy którymi z kolei rozważana jest droga wyjazdowa z pożarowej i dojazdowej do parkingu na 15 miejsc - biegną wewnątrz „podwórka” równolegle. W tej sprawie ma odbywać się w sobotę spotkanie z mieszkańcami bloku nr 6. Do tego dojdzie kolejny problem, ponieważ i oni mają od klatek wejściowych po drugiej stronie swego bloku nr 6 za wąskie chodniki na dojazd strażaków. 

Węzeł gordyjski w środku „kotła”
Do tej skomplikowanej układanki różnorodnych potrzeb ludzi i konieczności prawnych dochodziło jeszcze odśnieżanie: kiedy samochody na prowizorycznych poboczach zastawiały wjazd pługowi. - To inwestycja na dwa lata – informuje Jan Rybakiewicz, kierownik administracji ŁSM na osiedlach Górka Zawadzka i Konstytucji 3 Maja. - Plac zabaw z jednej strony pomniejszony o parking, będzie z drugiej powiększony o likwidowany chodnik. Nawierzchnia parkingu jest z płyt ekologicznych, z otworami, ażurowa, spomiędzy nich wyrośnie trawa. Planujemy także dosadzenie krzewów i drzew. Mieszkańcy nawet chcieli wycięcia 3 drzew. Wiedziałem, że nie zgodzi się na to prezydent Łomży 
- To „kocioł”, otoczony zewsząd betonem, ale budynków się nie przeniesie, a osiedla nie rozciągnie  – obrazowo ujmuje stan rzeczy Józef Czajkowski, zastępca kierownika. - Proponowana koncepcja zmian pomiędzy wieżowcami była wywieszona w gablotach informacyjnych i nikt nie protestował. Kiedy ma się sprzeczne zadania, jak beztroska zabawa dzieci na świeżym powietrzu w piaskownicy wśród zieleni i parkowanie tuż obok, za (mającym powstać) ogrodzeniem kopcących spalinami aut, niełatwo znaleźć kompromis i trudno wybrać. Mieszkaniec „12-tki” Krzysztof Kłopotowski jednak zdecydowanie obstaje za zmianami. Twierdzi, że latem w piaskownicy czy na karuzeli placu zabaw jest pięcioro, sześcioro dzieci. Potrzebny jest łatwy dojazd pod budynek dla inwalidów i możliwość parkowania przed swoim domem, a nie w okolicy pływalni SP 10. W szkole też ciągle są zebrania i narady: to powód, że rodzice i nauczyciele zajmują autami pobliskie parkingi spółdzielcom „kotła”.
Prezes ŁSM Wojciech Michalak wie, że tymi działaniami nie zadowoli wszystkich, więc stara się z pracownikami Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zadowolić potencjalnie jak najwięcej ludzi. Zapewnia z kierownikiem i jego zastępcą, że będzie uważnie traktować inicjatywy spółdzielców.  

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 27 października 2017 17:16
Data ostatniej edycji: pt, 27 października 2017 17:46:03

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę