Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Strażacy w mleczarni

Ponad 50 strażaków ratowników z JRG Łomża, OSP w Piątnicy i Jeziorku, oraz specjalistycznych jednostek chemicznych z Białegostoku i Ostrołęki ćwiczyło w czwartek na terenie zakładu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. - Pierwszy epizod jaki ćwiczyliśmy, to było rozszczelnienie instalacji amoniakalnej – mówi bryg. Grzegorz Wilczyński, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Po likwidacji rozlewni gazu płynnego w Łomży to mleczarnia w Piątnicy jest obecnie tym zakładem w regionie na terenie którego teoretycznie może dojść do największego zagrożenia chemicznego.

Amoniak w mleczarni wykorzystywany jest jako czynnik chłodniczy. Substancja posiada doskonałe właściwości termodynamiczne, zalety ekonomiczne i użytkowe, ale jednocześnie wycieki awaryjne  mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i produktów spożywczych, a także być przyczyną pożarów i wybuchów. 
- Na naszym terenie mamy pięć zakładów, w których wykorzystywany jest na masową skalę amoniak. Zakład w Piątnicy jest największym z nich. Można powiedzieć, że jest w nim tyle substancji, co we wszystkich innych razem – komendant Wilczyński, podkreślając wagę i znaczenie czwartkowych ćwiczeń. Ich organizatorem była Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Białymstoku, z której do Piątnicy przyjechała specjalistyczna jednostka ratownictwa chemicznego. Podobna jednostka – specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego przyjechała także z Ostrołęki.
- To dlatego, że oni są bliżej i w systemie ratowniczym obejmują nasz region, dlatego chcieliśmy razem poćwiczyć i się poznać – dodaje komendant.  
Scenariusz akcji zakładał rozszczelnienie rurociągu z amoniakiem, a strażacy ratownicy mieli usunąć rozszczelnienie i niebezpieczeństwo. Przy okazji ćwiczono także epizod związany z pożarem wewnątrz budynku produkcyjnego z ratowaniem osoby poszkodowanej. W trakcie ćwiczeń nieopodal Piątnicy doszło do wypadku cysterny przewożącej niebezpieczne substancje i część strażaków musiała zostać tam zadysponowana.
- Początkowo sądziliśmy, że to dodatkowy element ćwiczeń, ale był to prawdziwy wypadek. Na szczęście do groźnego dla środowiska wycieku substancji także tu nie doszło – mówi bryg. Grzegorz Wilczyński, podkreślając, że ćwiczenia zakończyły się sukcesem strażaków ratowników.

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
cz, 26 października 2017 16:36
Data ostatniej edycji: cz, 26 października 2017 17:09:47

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę