Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

POR ARiMR: ruszyły wypłaty zaliczek na płatności bezpośrednie za 2017 r.

Jak informuje Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR- Wiesław Tadeusz Grzymała - w dniu 16 października br., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za rok 2017. Jest to 70% należnej rolnikowi kwoty płatności. Szacowana wartość zaliczek w całym kraju wynosi ok. 10 mld zł. Warunkiem przyznania zaliczki jest zakończenie kontroli administracyjnej, uwzględniającej także wyniki z kontroli na miejscu. Do dnia 16 października 2017 r. Agencja naliczyła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich dla ponad 893,8 tysięcy rolników na kwotę 3,68 mld zł.

W roku 2017 wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło ponad 1,342mln rolników, w tym w województwie podlaskim ponad 81 tysięcy rolników, co stanowi 6,04% wszystkich złożonych wniosków.
Maksymalna koperta finansowa przeznaczona na płatności bezpośrednie wynosi 14,8mld zł. Europejski Bank Centralny opublikował w dniu 29 września br., kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2017 r. Wynosi on 4,3042 zł za 1 EUR., natomiast stawka jednolitej płatności obszarowej wynosi: 461,55 zł/ha.
Pozostałe stawki płatności bezpośrednich za rok 2017 określone zostały w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz znajdują się na stronie www.arimr.gov.pl.
Warunkiem przyznania zaliczki jest zakończenie kontroli administracyjnej, uwzględniającej także wyniki kontroli na miejscu. (Jeżeli rolnik podlega kontroli w ramach kilku schematów pomocowych, wówczas otrzyma zaliczkę do tych schematów, dla których zakończono kontrole na miejscu).W pierwszej kolejności zaliczki zostały naliczone dla rolników z obszarów klęskowych(huragany, nawałnice), a także dla rolników z powiatów objętych afrykańskim pomorem świń.
Do dnia 25 października br., w województwie podlaskim naliczono zaliczki dla 63 803 wnioskodawców na kwotę 559 775 896zł. Do 20 października zrealizowano również płatności zaliczkowe dla 50 404 wnioskodawców  na kwotę 403 863 683zł. 
Realizacja zaliczek zakończy się z dniem 30 listopada 2017r., a już od 1 grudnia ARiMR rozpocznie realizację płatności końcowych.

Płatność  ONW.
W roku 2017 wnioski o przyznanie płatności ONW złożyło ponad 751 tysięcy rolników, natomiast w województwie podlaskim ponad 75 tysięcy rolników, co stanowi około 10% wszystkich złożonych wniosków.
Szacowana koperta finansowa przeznaczona na płatności ONW w całym kraju to ponad 1,320mld zł. Również w dniu 16 października Agencja rozpoczęła realizację płatności ONW. Warunkiem wypłaty płatności ONW jest zakończenie wszystkich wymaganych kontroli administracyjnych, w tym uwzględnienie wyników z kontroli na miejscu oraz wydanie decyzji  w sprawie przyznania płatności ONW.
Do dnia 20 października Kierownicy Biur Powiatowych wydali decyzje dla ponad 114 tysięcy rolników.  Natomiast w województwie podlaskim Kierownicy Biur Powiatowych wydali decyzje dla 10 974 tysięcy rolników, co stanowi 14,6% wszystkich składających wnioski. Realizacja płatności ONW zakończy się z dniem 30 czerwca 2018r.

Płatności rolnośrodowiskowe.
W chwili obecnej Agencja prowadzi również weryfikację wniosków o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych. Warunkiem wypłaty tych płatności jest zakończenie wszystkich wymaganych kontroli administracyjnych, w tym uwzględnienie wyników z kontroli na miejscu oraz wydanie decyzji w sprawie przyznania płatności rolnośrodowiskowych. 
W przypadku rolników ubiegających się o płatności ekologiczne lub o płatności rolnośrodowiskowe w ramach Pakietu 2 Rolnictwo Ekologiczne- potwierdzane przez jednostkę certyfikującą deklarowanych przez rolników danych na wykazie producentów, którzy spełnili wymagania dotyczące produkcji w rolnictwie ekologicznym. 
Do dnia 25 października br., w całym kraju- Kierownicy Biur Powiatowych wydali decyzje dla 4157 rolników, co stanowi 12,5% wszystkich składających wnioski. Naliczona kwota płatności to ponad 11mln zł. 
W województwie podlaskim z tego działania do chwili obecnej wydano 405 decyzji, a to stanowi 10,4% wszystkich składających wnioski.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę