Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Festiwalowe sukcesy chóru Amici

Główne zdjęcie
Chór kameralny Amici z Łomży

Chór kameralny Amici zdobył brązowy dyplom na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku. Publiczność i międzynarodowe jury szczególnie zachwyciły w wykonaniu łomżyńskiego chóru efektowne opracowania piosenek z Kabaretu Starszych Panów. – Chcieliśmy sprawdzić się w takim dużym konkursie, ale nagrody nie oczekiwaliśmy – mówi dyrygentka Anna Kurowska. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo rywalizowaliśmy z Warszawą czy Łodzią, zespołami z dużymi osiągnięciami, a nasz chór istnieje dopiero dwa lata! Nie była to jedyna nagroda dla Amici podczas minionego weekendu.

Działający przy Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych chór Amici ma na koncie sukces w międzynarodowym konkursie - brąz podczas ubiegłorocznego przeglądu Carmen Fidei. Jednak miniony weekend okazał się dla łomżyńskich śpiewaków bardzo udany, gdyż w dwa dni zdobyli dwie nagrody. Najpierw srebrny dyplom na X Festiwalu Pieśni Maryjnej w Wąsewie. 
– Chcieliśmy się sprawdzić przed występem w Białymstoku, czy damy sobie radę z konkursowym stresem, bo jednak takie występy na dużych festiwalach to nie jest dla nas codzienne wydarzenie – mówi  Anna Kurowska. – Było to wydarzenie o mniejszej randze, śpiewaliśmy w hali sportowej, ale nagroda też nas ucieszyła. 
W Wąsewie Amici wykonali „Ave Maria” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i również tym utworem zaczęli swój niedzielny występ w Pałacu Branickich podczas „Cantu Gaudeamus”.
– Trzeba było zaśpiewać utwór renesansowy bądź barokowy, utwór z XIX wieku, utwór polskiego kompozytora i utwór dowolny – opowiada Anna Kurowska. – Wzięliśmy tu dwa utwory Kabaretu Starszych Panów, „Zmierzch” i „Herbatka” – bardzo trudne, bo są to utwory rozrywkowe, bardzo ciężkie dla chóru, ale udało się dobrze je zaśpiewać, no i też wyróżnialiśmy się z tym repertuarem.
Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Stanisława Krawczyńskiego przyznało Amici w kategorii H zespołów wokalnych 75,6 punktu na 100 możliwych, podkreślając wysoki poziom grupy, ale też zauważając poczynione ostatnio postępy. 
– Byliśmy zaskoczeni tą nagrodą, bo wcześniej nie uczestniczyliśmy często w takich konkursach – komentuje Anna Kurowska. – Chodzi tu nie tylko o rywalizację z wielkimi ośrodkami, zespołami takimi jak Zespół Wokalny Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, ale też w takim małym składzie jak nasz śpiewa się troszkę trudniej niż w dużym chórze, trzeba bardzo uważać, być bardzo skupionym na każdym dźwięku. Poza ty nasz zespół tworzą praktycznie sami amatorzy, nagroda więc tym bardziej nas cieszy!
Już niebawem piosenek legendarnego duetu Wasowski-Przybora w wykonaniu Amici będzie można posłuchać również w Łomży, podczas specjalnego koncertu w MDK-DŚT. 
– Planujemy za jakiś czas duży koncert z piosenkami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego – zapowiada Anna Kurowska. – Myślę też o koncercie przebojów muzyki filmowej w opracowaniu na chór, może więc uda nam się połączyć te pomysły w jednym koncercie, bo wiele piosenek Starszych Panów było też wykorzystywanych w filmach. 

Wojciech Chamryk 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę