Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

67-latek z Łomży czeka na Koronę Maratonów Polskich

Główne zdjęcie
Jerzy Gieraga

Miał 63 lata, kiedy zaczynał regularnie maszerować do Lasku Jednaczewskiego i biegać pomiędzy drzewami. Lekarz mu odradzał, że za późno, że nie w tym wieku. Dwa lata później zdobył Koronę Półmaratonów Polskich, a trzy lata później zaczął biegać maratony: ponad 42 kilometry w mniej niż 5 godzin. Jerzy Gieraga, 67-letni ekonomista z Łomży, startował z powodzeniem w 7 maratonach i ma nadzieję na włożenie Korony Maratonów Polskich i powtórkę sukcesu z koroną półmaratonów. - To prawda, bieganie wyzwala endorfiny szczęścia – mówi zadowolony pracownik z Regionalnego Ośrodka Kultury. - Człowiek się resetuje: lepiej poczułem się psychicznie i nie boli mnie kręgosłup.

Jerzy Gieraga urodził się 67 lat temu w Dębnie, tam 42-kilometrowy maraton przebiegł dwukrotnie, a do tego maratony w: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Dołożył sobie jeszcze maraton w Łodzi i w ciągu dwóch lat: 2016 oraz 2017 ma 7 tras za sobą, choć do trofeum wystarczyłoby 5. - Maratony, w których uczestniczyłem, to przeważnie biegi uliczne w centrach miast i po parkach, bo organizatorom zależy na pokazaniu zabytków i walorów miejscowości – opowiada maratończyk z Łomży, uściślając, że ma lat 67 i pół. - Córka w Białymstoku studiowała i biegała z chłopakiem po Lasku Zwierzynieckim, więc pomyślałem sobie, że też mam blisko Lasek Jednaczewski... Najpierw od słupa do słupa telefonicznego, potem coraz śmielej i na coraz większe odległości. Biegałem po trzy razy w tygodniu, początkowo trochę bolały mięśnie nóg, lecz organizm się zaadaptował. Na zwykłym treningu pokonuję od 5 do 10 km, ale w weekendy biegam po kilkanaście kilometrów.

Na jednej bieżni z mistrzynią Polski
„Emeryt” z Łomży dla rekreacji i zdrowia biega do Nowogrodu i z powrotem z dobrymi wynikami: jesienią 2016 na półmaratonie (ponad 21 km) w Krakowie uzyskał 2 godziny 8 minut; wiosną 2017 w Dębnie przebiegł trasę maratonu (ponad 42 km) w 4 godziny 57 minut. - To paradoksalne, że ja lepiej się czuję z roku na rok,  mimo że lat przybywa – uśmiecha się optymistycznie Jerzy Gieraga, opisując, jak wzmocnił dzięki ćwiczeniom przed i po biegu gorset mięśniowy brzucha i pleców. - Do biegania trzeba podejść rozsądnie, warto poczytać książki, artykuły w Internecie – doradza tym, którzy chcieliby również poprawić samopoczucie i kondycję. - Mnie na przykład doradzał sławny trener lekkoatletyki Andrzej Korytkowski, po tym, jak złapałem kontuzję nogi i lekarz mi odradzał bieganie. Po godzinie rozmowy z trenerem klubu Prefbet Śniadowo – Łomża wiedziałem więcej.
Przede wszystkim, trener Andrzej Korytkowski – który swego czasu sam był świetnym biegaczem – przedstawił rozmaite ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające mięśnie przed właściwym bieganiem i po biegu. Zaprosił zawodnika amatora także na stadion miejski na pobieganie z mistrzynią Polski Justyną Korytkowską. Dobre rady i wspólne treningi pod okiem profesjonalistów przyniosły dobre rezultaty. Mistrz w koronie półmaratonów i za chwilę w koronie maratonów ma kolejne marzenia...

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg
Foto: Jerzy Gieraga
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 20 października 2017 14:08
Data ostatniej edycji: pt, 20 października 2017 14:12:56

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę