Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 maja 2021 napisz DONOS@

Herb pokazuje dumę z ponadtysiącletniej historii

Główne zdjęcie
Nowy herb Gminy Łomża

Przez 20 lat w herbie gminy Łomża był bóbr obgryzając pień drzewa i kłos zboża. Teraz gmina ma nowy herb... już bez bobra uważanego przez wielu rolników za szkodnika. Zgodnie z przyjętą dziś przez Radę Gminy Łomża uchwałą nowy herb nawiązuje do jej ponad tysiącletniej historii. Jest w niej średniowieczne grodzisko, złoty ruszt jako atrybut św. Wawrzyńca – patrona pierwszej katolickiej parafii założonej tu około 1000 roku i głowa jelenia nawiązująca do herbu miasta Łomża, z którym historia gminy wiejskiej jest nierozerwalnie połączona.

Wygląd nowego herbu gminy, ale także jej flagi, sztandaru, banerów i pieczęci zostały opracowane  w zgodzie z zasadami heraldyki przez zawodowego heraldyka Roberta Szydlika i zaakceptowane przez Komisję Heraldyczna i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak przekonują władze gminy Łomża nowe symbole mają stanowić trwałe znamiona tożsamości wspólnoty samorządowej, symbolizując więź historyczną, kulturową i społeczno - ekonomiczną mieszkańców gminy.

Przepis prawne wymagające m.in. od samorządów, aby ich symbole były tworzone w zgodzie z zasadami heraldyki, weksykologii i miejscową tradycją historyczną weszły w życie w 1999 r. O tym jak wyglądał dotychczasowy herb gminy Łomża i jej barwy zdecydowano dwa lata wcześniej i – na co zwracali uwagę specjaliści – symbole te nie odpowiadały wymaganiom heraldyki. W ocenie wójta gminy Łomża Piotr Kłysa najważniejszym argumentem za zmianą symboli były jednak opinie mieszkańców gminy. Dla wielu rolników bór ze starego herbu jawił się jako szkodnik. Urząd Gminy w imieniu mieszkańców występował nawet z wnioskiem o odstrzał kilkuset osobników z nadmiernej populacji zwierząt w regionie. Przymiarki do „odstrzału” bobra także z herbu  trwały dwa lata. Dziś formalnym głosowaniem radnych gminy - 11 głosów „za”, 2 wstrzymujące się i 2 „przeciw” -  stary herb z bobrem został zamieniony na nowy ze średniowiecznym grodziskiem, głową jelenia w bramie wejściowej i znajdująca się ponad nimi złotą kratą symbolizującą św. Wawrzyńca, na której przypalany ogniem miał zginąć śmiercią męczeńską. 
- Święty Wawrzyniec był patronem pierwszej parafii na północno-wschodnim Mazowszu założonej w Starej Łomży około 1000 roku przez późniejszego świętego męczennika Brunona z Kwerfurtu – przypomina wójt gminy Piotr Kłys. - W przyszłym roku nasza Gmina Łomża będzie oficjalnie obchodziła rocznicę 45-lecia powołania, ale nasza historia jest o wiele dłuższa i bogatsza. Ten herb, ale także powstałe na jego bazie flaga, sztandar czy proporce mają to pokazywać. Nasza społeczność ma ponad tysiąc lat – jest znacznie starsza niż miasto Łomża. To miasto, które za rok będzie świętowało jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich, wyrosło z nas. Jesteśmy z tej historii bardzo dumni – dodaje wójt Kłys.

cz
śr, 18 października 2017 12:24
Data ostatniej edycji: śr, 18 października 2017 12:28:47

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę